Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk Marian
Nazwisko: Żmijewski
Miejsce urodzenia: SOSNOWIEC
Data urodzenia: 22-12-1920
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Podczas pracy na etacie niejawnym pełnił stanowisko kierownika Grupy Operacyjnej "Wisła" w Moskwie.
W dniu 8.06.1971 aresztowany za to, że w okresie od 1961 do 1971 w Warszawie, Berlinie, Moskwie nadużywając zajmowanego stanowiska służbowego dokonywał obrotów wartościami dewizowymi i złotem w dużych ilościach. Wyrokiem sądu z dnia 23.09.1972 został skazany na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, pozbawienia praw publicznych na 3 lata i konfiskatę części mienia.
Delegowany służbowo: od 13.04.1953 do 24.04.1953, od 12.07.1953 do 25.07.1953, od 8.02.1956 do 18.02.1956, od 24.04.1956 do 4.05.1956, od 9.03.1957 do 13.03.1957, od 22.06.1958 do 25.06.1958 oraz od 11.10.1959 do 15.10.1959 do NRD; od 15.02.1968 do 16.02.1968 do ZSRR.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MUBP KATOWICE SEKCJA III KIEROWNIK - 10-09-1945
IPN BU 0218/68 13718/V akta osobowe
WUBP KATOWICE WYDZIAŁ V, SEKCJA I ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 01-01-1946
PUBP RACIBÓRZ BRAK STARSZY REFERENT P.O SZEFA URZĘDU - 15-07-1946
PUBP KATOWICE BRAK SZEF - 01-02-1947
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III ZASTĘPCA NACZELNIKA - 15-07-1948
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 15-07-1948
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III P.O. NACZELNIKA - 20-10-1948
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01-03-1950
WUBP GDAŃSK BRAK SZEF - 16-08-1954
WUdsBP GDAŃSK BRAK KIEROWNIK - 01-01-1955
KdsBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 25-05-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ I NACZELNIK - 15-06-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-01-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, GRUPA III KIEROWNIK (ETAT NIEJAWNY) - 01-04-1961
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 30-09-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-11-1965
MSW WARSZAWA ZARZĄD KONTROLI RUCHU GRANICZNEGO ZASTĘPCA DYREKTORA płk 10-11-1970 04-06-1971