Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Julian
Nazwisko: Tokarski
Nazwisko rodowe: Bożek
Miejsce urodzenia: Czersk
Data urodzenia: 25-12-1903
Imię ojca: Józef
Imię matki: Wiktoria
Znany/a też jako:
Wiktor Bożek
urodzony/a 25- 12-1903 Osada Czersk
Imiona rodziców: Józef Wiktoria


Dodatkowe informacje:

Wedle materiału aktowego:
pseudonimy: "Antek", "Franek", "Julek"
w okresie: 1921-1938 KZMP/KPP; od 24.09.1944 w PPR, od 15.12.1948 w PZPR;
1929 – 1931 słuchacz w Międzynarodowej Szkole Leninowskiej (Moskwa)
1932 – 1935 funkcjonariusz partyjny w WKP(b)
1935 – 1940 izolacja w obozie pracy (ZSRR)
1943 – 1945 w "Odrodzonym Wojsku Polskim"
1945 – 1946 z-ca dowódcy w Korpusie Wojsk Wewnętrznych (Warszawa)
w 1947 delegat Delegatury Rządu (Legnica)
1957-1959 dyrektor Zakładu Produkcji Półprzewodników (Warszawa)
Źródła: AAN 237/XXIII-888.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
I Sekretarz WKW Warszawa PPR 1947 1948 AAN 237/XXIII-888.
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 21-12-1948 10-05-1950 AAN 237/XXIII-888; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 65.
I Sekretarz KW Warszawa PZPR 11-05-1949 22-11-1949 AAN 237/XXIII-888; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 331.
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny KC Warszawa PZPR 11-1949 01-1950 AAN 237/XXIII-888; PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 53.
I Sekretarz WKW Warszawa PZPR 19-01-1950 18-04-1950 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 330.
Kierownik Wydział Kadr KC Warszawa PZPR 04-1950 10-1950 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 39.
Członek KC Warszawa PZPR 10-05-1950 11-1968 AAN 237/XXIII-888; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 65, 68, 81, 97, 111.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 10-05-1950 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 76.
Minister Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego Warszawa 1951 1955 AAN 237/XXIII-888.
Minister Ministerstwo Przemysłu Maszynowego Warszawa 15-04-1955 1957 AAN 237/XXIII-888.
Zastępca Kierownika Wydział Ekonomiczny KC Warszawa PZPR 04-1959 10-1959 AAN 237/XXIII-888.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 27-10-1959 8-12-1965 AAN 237/XXIII-888.
Członek Rada Państwa PRL Warszawa 1965 1969 AAN 237/XXIII-888.
Członek CKKP KC Warszawa PZPR 16-11-1968 11-12-1971 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 142.