Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Rusinek
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 07-02-1905
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Katarzyna
Znany/a też jako:
Kazimierz Rusin
urodzony/a 07- 02-1905 Kraków

Dodatkowe informacje:

Pseudonimy: Kilof, Młotek, Kazimierz Gdyński, Karus, Krzysztof Kilof, K.Młotek, Orski R., ERKA, Er-Ka, K.R., KAR, R.K.
Od 1921r. w PPS;
Od 1928r. do 1931r. sekretarz Okręgowego Komitetu Robotniczego na Pomorzu;
Od 1935r. do 1939r. sekretarz Okręgowego Komitetu Robotniczego w Poznańskiem;
Od 1937r. do 1939r. i od 1945r. do 1948r.członek Rady Naczelnej PPS;
Od 1945r. do 1948r. członek CKW PPS;
Od 1946r. do 1947r. wiceprzewodniczący CKW PPS;
Od 1947r. do 1948r. przewodniczący CKW PPS;
Od 1948r w PZPR
Od 1925r. do 1926r. Kasa Chorych, urzędnik, Janów;
Od 1927r. do 1935r. ZG Centralnego Związku Robotników Przemysłu Chemicznego, sekretarz okręgu, Poznań;
Od 1935r. do 1939r. Zarząd Główny Związku Transportowców, Marynarzy i Robotników Portowych, wiceprzewodniczący, Gdynia; tam w początkach września 1939r organizował oddziały robotnicze "Czerwonych Kosynierów"
Od 1945r. do 1946r. Nadzwyczajna Komisja Mieszkaniowa, prezes, Warszawa;
Od 1953r. do 1957r. Państwowe Wydawnictwa Szkolenia Zawodowego, dyrektor, Warszawa,
Od 12.1957r. do 05.1972r. sekretarz generalny ZBoWiD
Delegat na I, II, III, IV Zjazd PZPR;
Od 1945r. do 1952r. poseł
Zmarł 5.05.1984r.
Źródło: S. Konarski, Rusinek Kazimierz, art. [w:] Polski Słownik Biograficzny (PSB) t. 33, s. 137-140.
[AAN KC PZPR CK/5993], T. Mołdawa, Ludzie władzy, s. 98;



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej Warszawa 06-02-1947 20-11-1953 AAN KC PZPR CK/5993, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 198.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 21-12-1948 20-06-1964 AAN KC PZPR CK/5993; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 63, 115.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa 07-1957 02-1971 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 192.
Kierownik Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa 03-05-1958 2-07-1958 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 192.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 20-06-1964 11-12-1971 AAN KC PZPR CK/5993;  PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 115, 133.