Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Gębala
Miejsce urodzenia: Klikowa
Data urodzenia: 21-03-1935
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Felicja
Dodatkowe informacje:

Od 1953r. PZPR;
W 1964r. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Krakowie, mgr,
W 1984r. Akademia Ekonomiczna w Krakowie, dr;
Od 1952r. do 1953r. Zarząd Powiatowy ZMP, instruktor, Tarnów;
Od 1953r. do 1955r. Zarząd Miejski ZMP, przewodniczący, Tarnów;
W 1955r. Zarząd Wojewódzki ZMP Wydział Młodzieży Robotniczej, zastępca kierownika, Kraków;
Od 1955r. do 1957r. Techniczna Oficerska Szkoła Wojsk Lotniczych, podchorąży, Oleśnica;
Od 1957r. do 1960r. Zakłady Mechaniczne, technolog, Tarnów
Od 1967r. do 1968r. Zakłady Azotowe, zastępca dyrektora, Tarnów;
Od 1968r. do 1973r. Zakłady Mechaniczne, dyrektor, Tarnów;
Od 1975r. do 1980r. WRN, przewodniczący, Tarnów;
W 1989r. Pełnomocnik ministra-kierownika Centralnego Urzędu Planowania;
Od 1989r. Ambasada PRL w Wietnamie, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny, Hanoi;
Od 1986r. członek Partyjno-Rządowej Komisji ds. Przeglądu i Unowocześnienia Struktur Organizacyjnych Gospodarki i Państwa;
Delegat na VII, VIII Zjazd PZPR; II Krajową Konferencję PZPR;
Od 1976r. do 1985r. poseł na Sejm PRL [m.in. przew. Komisji Handlu Zagranicznego i przew. Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą]
AAN KC PZPR CK VIII/278; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 66, 68, 353.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Komitet Zakładowy w Zakładach Mechanicznych Tarnów PZPR 01-1961 31-12-1964 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 353.
Sekretarz Ekonomiczny KP Tarnów PZPR 01-01-1965 30-07-1967 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 353.
Sekretarz Ekonomiczny KW Kraków PZPR 02-1973 05-1975 AAN KC PZPR CK VIII/278; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 353.
I Sekretarz KW Tarnów PZPR 05-06-1975 4-04-1980 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; PZPR. Zjazdy, posiedzenia plenarne KC, oprac. W. Ciempiel, s.328;
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 12-12-1975 20-07-1981 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1, T. Mołdawa, Ludzie władzy, s. 353, PZPR. Zjazdy, posiedzenia plenarne KC, oprac. W. Ciempiel, s. 177, 208;
Kierownik Wydział Handlu i Finansów KC Warszawa PZPR 31-03-1980 26-10-1981 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; W. Janowski, A. Kochański, Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948–1990, red. K. Persak, W-wa 2000, s. 114.
Kierownik Wydział Ekonomiczny KC Warszawa PZPR 26-10-1981 19-06-1984 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; W. Janowski, A. Kochański, Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948–1990, red. K. Persak, W-wa 2000, s. 113.
Minister Ministerstwo Płacy, Pracy i Spraw Socjalnych Warszawa 30-05-1984 16-04-1987 AAN KC PZPR CK VIII/278, IPN BU 01210/22/CD/1; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 199.
Członek Prezydium Rządu Warszawa 15-11-1985 16-04-1987 AAN KC PZPR CK VIII/278; T.Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 178.
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 04-1987 12-1988 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 177.