Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Alojzy
Nazwisko: Cygański
Miejsce urodzenia: SŁUŻEWO
Data urodzenia: 06-02-1926
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:

W okresie pracy na etacie niejawnym oddelegowany do grupy operacyjnej w NRD, gdzie pełnił funkcję asystenta dyrektora budowy Zespołu Kopalń Soli Potasowych w Sonderhausen. W 1947 kurs specjalny w Szkole WUBP w Bydgoszczy. Od 5.03.1953 do 1.05.1953 sześciotygodniowy kurs szefów i zastępców szefów PUBP w Ośrodku Szkolenia MBP w Warszawie. Od 9.04.1954 do 12.04.1955 kurs specjalny w Wyższej Szkole KGB w Moskwie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP ALEKSANDRÓW KUJAWSKI SEKCJA III MŁODSZY REFERENT - 02-11-1945
IPN BU 0194/1197 11123/V akta osobowe
PUBP ALEKSANDRÓW KUJAWSKI SEKCJA III REFERENT - 03-04-1946
PUBP ALEKSANDRÓW KUJAWSKI REFERAT V REFERENT - 01-11-1947
WUBP BYDGOSZCZ WYDZIAŁ SZKOLENIA, SEKCJA II INSTRUKTOR - 01-01-1948
CW MBP LEGIONOWO ROCZNA SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ - 13-02-1948
WUBP BYDGOSZCZ BRAK DO DYSPOZCJI SZEFA - 15-04-1949
WUBP BYDGOSZCZ WYDZIAŁ I, SEKCJA V STARSZY REFERENT - 15-04-1949
WUBP BYDGOSZCZ WYDZIAŁ I, SEKCJA VI KIEROWNIK - 15-12-1949
WUBP BYDGOSZCZ WYDZIAŁ I, SEKCJA V KIEROWNIK - 01-01-1952
WUBP BYDGOSZCZ WYDZIAŁ I ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-07-1952
UBP na MiP TORUŃ BRAK SZEF - 01-09-1952
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 15-02-1954
WUdsBP BYDGOSZCZ BRAK ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 15-05-1955
KW MO BYDGOSZCZ INSPEKTORAT KIEROWNICTWA JEDNOSTEK BEZPIECZEŃSTWA STARSZY INSPEKTOR - 28-11-1956
KW MO POZNAŃ BRAK ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-04-1957
KW MO BYDGOSZCZ BRAK I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 20-09-1971
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 31-12-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, GRUPA V STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 16-04-1973
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 31-05-1976
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR, GRUPA REZERWOWA STARSZY INSPEKTOR płk 01-12-1976 31-01-1977