Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan Michał
Nazwisko: Grubecki
Miejsce urodzenia: Wieliczka
Data urodzenia: 07-09-1904
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:

Od 23.11.1944-16.01.1946 wiceprzewodniczący Prezydium RN SL. Od 16.01.1946-26.11.1949 wiceprezes NKW SL. Od 23.11.1944-16.01.1946 wiceprezes RN SL. Od 15.03.1949-11.1949 członek Sekretariatu Generalnego SL. W 07.1941 ewakuowany do Stalingradu, gdzie od 1941-1943 jako inżynier budowy dróg i mostów technicznie zabezpieczał działania bojowe Armii Czerwonej. Od 05-11.1943 r. w 1. Dywizji im. T. Kościuszki. Od 09.1943-07.1944 członek ZG i kierownik Wydziału Opieki Społecznej ZPP. Od 07.1944-04.08.1952 poseł do KRN i na Sejm Ustawodawczy. 05.1945-01.1947 przewodniczący Komisji Komunikacyjnej KRN. Od 20.02.1947-11.1949 przewodniczący Klubu Poselskiego SL. Od 13.11.1944-02.1947 dyrektor Biura Kontroli przy Prezydium KRN, a od 02.1947-09.03.1949 przy Radzie Państwa. Od 1948-do 08.02.1950 prezes Rady CRS „Samopomoc Chłopska”. Od 02.09.1949 r. sekretarz RN ZBOWiD. Od 1949 profesor na Politechnice Warszawskiej.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 894, T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991; Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 131; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Resort Komunikacji, Poczt i Telegrafów PKWN Lublin 21-07-1944 4-11-1944 T. Mołdawa, Ludzie władzy,1944-1991, s. 92-93.
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 894
Członek Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 894
Wiceprezes Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 272, 273
Wiceprzewodniczący Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 28-05-1962 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych, s. 421;
Przewodniczący Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 22-11-1971 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych, s.423, 425;