Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-05-2019 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Mikołaj
Nazwisko: Krupski
Miejsce urodzenia: PIALIKI
Data urodzenia: 25-11-1919
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W okresie od 13.04.1944 do 31.07.1944 Szkoła Specjalna w Kujbyszewie. W latach 1944-1948 brał udział w walkach z "bandami i reakcyjnym podziemiem". W rozkazie nr 020/50 z dnia 12.04.1950 znajduje się informacja o stosowaniu niedozwolonych metod śledztwa wobec osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy WUBP w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszy PUBP w Bydgoszczy i Toruniu. Mjr Krupski za powyższe został ukarany upomnieniem z ostrzeżeniem (IPN BU 03088/10, rozdział III, k. 69). Od 15.02.1957 do 26.09.1960 Akademia Sztabu Generalnego w Warszawie. Od 26.09.1960 do 30.04.1961 zastępca szefa Zarządu Politycznego Dowództwa WOP.
Delegowany służbowo: od 18.09.1967 do 20.09.1967 do Czechosłowacji; od 10.03.1969 do 18.03.1969, od 9.06.1969 do 12.06.1969, od 22.08.1972 do 26.08.1972 oraz od 16.10.1973 do 19.10.1973 do ZSRR; od 1.04.1969 do 25.04.1969 na Kubę; od 16.06.1969 do 20.06.1969 do Bułgarii; od 12.02.1970 do 22.03.1970 do Wietnamu, Indii, Nepalu, Japonii i Francji; od 16.06.1970 do 18.06.1970 do Rumunii.
W kwietniu 1975 powierzono ww. obowiązki Wojewódzkiego Pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych do spraw organizacji jednostek MO i SB miasta Warszawa. Od 10.05.1973 do 15.01.1990 służba poza pionem SB (kierownik Głównego Inspektoratu MSW, w stopniu gen. bryg.)



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP BIAŁYSTOK BRAK DANYCH OFICER ŚLEDCZY - 17-08-1944
IPN BU 2174/5520, IPN BU 003187/3, IPN BU 003088/10, IPN BU 2180/899 1662/82/292, -, 21236/V, 1589/3434 akta osobowe i karta
MUBP BIAŁYSTOK SEKCJA VII KIEROWNIK - 17-10-1944
PUBP ŁÓDŹ GRUPA OPERACYJNA KIEROWNIK - 15-01-1945
WUBP ŁÓDŹ SEKCJA ŚLEDCZA KIEROWNIK - 22-03-1945
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ I ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 10-06-1945
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ I KIEROWNIK - 13-09-1945
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ VII KIEROWNIK - 16-02-1946
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01-03-1947
WUBP ŁÓDŹ BRAK ZASTĘPCA SZEFA - 01-02-1948
WUBP BYDGOSZCZ BRAK SZEF - 01-08-1948
WUBP LUBLIN BRAK SZEF - 15-02-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT III ZASTĘPCA DYREKTORA - 15-01-1953
MBP WARSZAWA GABINET MINISTRA, INSPEKTORAT MINISTRA INSPEKTOR - 01-06-1954
MBP WARSZAWA GABINET MINISTRA, SEKRETARIAT WICEMINISTRA SEKRETARZ ZASTĘPCY MINISTRA - 15-09-1954
KdsBP WARSZAWA GABINET PRZEWODNICZĄCEGO, SEKRETARIAT SEKRETARZ ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO - 01-04-1955
UdsBP dla m. st. WARSZAWA BRAK KIEROWNIK - 01-07-1955
WOP WARSZAWA BRAK SŁUŻBA POZA PIONEM BEZPIECZEŃSTWA - 15-02-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-05-1961
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II DYREKTOR płk 04-02-1965 09-05-1973