Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Stefański
Miejsce urodzenia: Bratkowice
Data urodzenia: 08-02-1903
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Wiktoria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa śledcza prowadzona przez WUBP Rzeszów dot. ks. Józefa Stefańskiego w związku z podejrzeniem o "rozpowszechnianie fał[szywych] wiad[omości]". Materiały archiwalne zniszczono w 1987 roku Materiałów o sygn. 1888/II brak, wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych. Materiały sprawy złożono w archiwum do nru 7575/50 w dniu 27.09.1950 a następnie przerejestrowano do nru 1888/II (1967).
Materiały dot. ks. Józefa Stefańskiego gromadzone przez PUBP w Bytomiu od 1951 roku, w okresie późniejszym udostępnianie innym jednostkom. Z ich analizy wynika, iż ks. Stefański był członkiem AK w Przeworsku w czasie II wojny światowej, podejrzewano go o rozpowszechnianie "wrogiej propagandy" skierowanej przeciwko Polsce Ludowej w Bytomiu (okres powojenny). W teczce znajduje się odpis protokołu przesłuchania innej osoby dot. ks. Stefańskiego, z którego wynika, że ten był kapelanem i kierownikiem tajnego nauczania przy Obwodzie AK w Przeworsku. Miał zostać aresztowany 19.06.1950 przez WUBP Rzeszów na terenie podległym PUBP Bytom. W wyniku przeprowadzonej rewizji w miejscu zamieszkania zabezpieczono archiwum AK. Wyrokiem Sądu Najwyższego "za wrogą propagandę" skazany na trzy lata pozbawienia wolności. IPN Ka 230/813 (16420/II).
Teczka Ewidencji Operacyjnej na Księdza (TEOK) - ks. Józef Stefański kontrolowany był przez KPMO Grodków i Wydz. IV KWMO/WUSW Opole od 16.12.1963 do momentu śmierci w 1985 roku. W ramach prowadzonej teczki odnotowano kolejno parafie w których posługiwał (Dobrzechów, Jasło, Rzeszów, Sambor, Lubartów, Krosno, Sieniawa, Przeworsk, Bytom, Trzebinia, Szklary, Głębinów, Goświnowice), informacje o jego działalności podczas II wojny światowej, treści głoszonych przez niego kazań, sposobie głosowania w wyborach do sejmu PRL, aktywności społecznej. Materiałów o sygn. 1862/II brak. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Opracowanie wewnątrzresortowe dot. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ks. Stefański Józef pełnił funkcję kapelana AK Obwodu Przeworsk, miał posługiwać się pseudonimem "Pius". W latach 1947-1950 jako ksiądz katolicki "wykorzystywał ambonę do wrogich wypowiedzi przeciwko PRL i Związkowi Radzieckiemu, za co został aresztowany i oddany pod Sąd". Materiały opracował Wydział "C" KWM O w Rzeszowie w latach 1979-1980. IPN Rz 05/1.
.