Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Ignacy
Nazwisko: Cimek
Miejsce urodzenia: Chmieliszcze
Data urodzenia: 14-02-1935
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Eudokia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Motyle" o nr rej. Sz 11392 były prowadzone w okresie 07.04.1972-11.11.1974 przez Wydziału III KWMO w Szczecinie. Działania operacyjne wszczęto w związku z podejrzeniem przekazania przez dwóch pracowników Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego do rozgłośni Radia Wolna Europa - taśm magnetofonowych, zawierających nagranie ze spotkania Edwarda Gierka ze szczecińskimi stoczniowcami w styczniu 1971, do których doszło po tzw. wydarzeniach grudniowych z roku 1970. Rzekomi sprawcy nagrania byli bardzo negatywnie nastawieni do ustroju i warunków panujących ówcześnie w Polsce i otwarcie krytykowali ten stan rzeczy. W toku kolejnych działań, operacyjnemu sprawdzeniu poddano szereg innych pracowników stoczni, w tym Ignacego Cimka, ówczesnego pracownika stoczniowej komórki RTG (laboratorium defektoskopowego), który w czasie wypadków grudniowych dał się poznać, jako jedna z osób najbardziej aktywnie zwalczających członków Partii. Ignacy Cimek po incydencie, jaki miał wówczas miejsce na terenie stoczni, w trakcie którego doszło do bezpośredniej konfrontacji z jednym z członków PZPR, został przeniesiony do Wydziału K-1, gdzie powierzono mu wykonywanie obowiązków poddźwigowego. Sprawę operacyjna zakończono na podstawie wniosku z 30.10.1974, a materiały operacyjne złożono w pionie "C" KWMO w Szczecinie. IPN Sz 0011/185 (5771/II).
Ignacy Cimek był kontrolowany przez KWMO w Szczecinie w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. "Hakata" o nr rej. Sz 11406, począwszy od 11.02.1972. Działania operacyjne wobec Ignacego Cimka, będącego pracownikiem Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w Szczecinie, podjęto z powodu jego antypaństwowej postawy oraz wrogich wypowiedzi, dot. sytuacji polityczno-gospodarczej, panującej ówcześnie w Polsce. Ignacy Cimek w kręgu pracowników stoczni był postrzegany jako osoba bardzo negatywnie nastawiona wobec polityki Rządu, Partii i jej członków. Swą wrogą wobec ówczesnej władzy postawę, w/w manifestował przy każdej nadarzającej się okazji, czego przykładem była dość ostra napaść słowna z jego strony na jednego z członków PZPR, jednocześnie pracownika tego samego co w/w wydziału, mająca miejsce na terenie stoczni w czasie tzw. wydzarzeń "Grudnia 70". Swą antypaństwową działalność Ignacy Cimek kontynuował również w trakcie strajku szczecińskich stoczniowców w styczniu 1971. Z powodu swej działalności i poglądów politycznych kilkukrotnie był przenoszony w ramach upomnienia, z wydziału do wydziału. Działania operacyjne podjęte w ramach prowadzonej sprawy miały przede wszystkim podważyć wiarygodność I. Cimka, jego izolację od pozostałych pracowników stoczni, a następnie zwolnienie z pracy. W tym czasie z figurantem przeprowadzono kilka rozmów o charakterze ostrzegawczym i profilaktycznym, na skutek których Ignacy Cimek zaprzestał głoszenia antypaństowych haseł. Zmiana postawy w/w , według doniesień ze strony tajnych współpracowników była spowodowana przede wszystkim obawą przed utratą pracy w stoczni. Inwigilację figuranta w ramach KE zakończono 06.02.1976, a materiały operacyjne złożono do archiwum wydziału "C" do nr 9465/II. IPN Sz 0011/491 (9465/II).
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) o krypt. „Norma” nr rejestr. Sz 14381 była prowadzona w okresie 14.02.1976-16.09.1976 przez Wydział III KWMO w Szczecinie. Działania operacyjne wszczęto w związku z coraz częstszymi przejawami niezadowolenia na tle płacowym, ze strony pracowników Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, którzy domagali się podwyżek i wyrównania dysproporcji w wynagradzaniu załóg z poszczególnych działów stoczni. W dniu 04.02.1976 miało miejsce zebranie sprawozdawczo-wyborcze Rad Oddziałowych stoczni, w czasie których w imieniu grupy tzw. pracowników dniówkowych z Wydziału Konserwacji – Ignacy Cimek zdecydowanie domagał się podwyżek płac. Wystąpienie w/w spotkało się z dużym poparciem ze strony współpracowników. Sprawę operacyjną zakończono po tym, jak sytuację ogólnego niezadowolenia pracowników rozładowała wprowadzona podwyżka wynagrodzeń. Akta sprawy operacyjnej złożono w pionie „C” KWMO w Szczecinie do nr 10510/II. IPN Sz 0011/612 t. 1 (10510/II).
.