Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Kuzia
Miejsce urodzenia: Fajnów
Data urodzenia: 09-10-1921
Imię ojca: Ignacy
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tadeusz Kuzia (ur. w 1921 r.) od wiosny roku 1946 do sierpnia 1949 był żołnierzem antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) na terenie powiatów Wieluń i Łask. Nosił pseudonim "Igła". Figuruje w aktach ewidencyjnych i kartotekach WUBP i KM MO w Łodzi oraz PUBP w Łasku i Wieluniu z lat 1946-1950. Zapisano w nich między innymi, iż Tadeusz Kuzia w latach 1946-1947 był żołnierzem oddziału KWP "Błyskawica" w powiecie wieluńskim, a następnie od maja 1947 do sierpnia 1949 oddziału KWP "Balon" w powiecie łaskim (pod dowództwem Andrzeja Jaworskiego ps. "Marianek"). Zanotowano, iż Tadeusz Kuzia "brał udział w zbrojnych akcjach przeciwko UB i MO". Został "zabity w starciu zbrojnym z UB dnia 7 sierpnia 1949 r. we wsi Pawłów pow. Łask", gdy "został okrążony na melinie" (wraz z dwoma innymi żołnierzami KWP przez obławę oddziału wojska z KBW i funkcjonariuszy UB). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Tadeusz Kuzia figuruje w materiałach Sprawy Agenturalnego Rozpracowania na grupę kryptonim "Pościg" - prowadzonej przez PUBP w Łasku w latach 1947-1949. Sprawa ta dotyczyła rozpracowania i likwidacji oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) krypt. "Balon" - dowodzonego przez Andrzeja Jaworskiego ps. "Marianek" i działającego na terenie powiatów: łaskiego i wieluńskiego. Do akt załączono między innymi: schematy organizacyjne KWP, plan agenturalnego rozpracowania, karty daktyloskopijne Andrzeja Jaworskiego i Tadeusza Kuzi z roku 1949, liczne doniesienia kilkunastu informatorów UB. Z tych akt UB wynika, iż Tadeusz Kuzia został zabity w starciu zbrojnym z oddziałem KBW i UB dnia 7 sierpnia 1949 r. we wsi Pawłów pow. Łask, gdy "został okrążony na melinie" (wraz z dwoma innymi żołnierzami KWP: Andrzejem Jaworskim i Michałem Wojtczakiem). Ta obława UB i wojska z KBW na trzech partyzantów KWP nastąpiła wskutek donosu tajnego informatora UB pseud. "Lufa" - właściciela gospodarstwa, na którego zaproszenie i terenie ww. partyzanci zatrzymali się 7 sierpnia 1949 na kilkunastogodzinny odpoczynek (w jego stodole). IPN Ld PF12/60 t. 1 (1667/III).
Tadeusz Kuzia figuruje wraz z sześcioma innymi żołnierzami KWP w materiałach operacyjnych i śledczych WUBP w Łodzi z lat 1947-1950 dot. rozpracowania i likwidacji oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) dowodzonego przez Andrzeja Jaworskiego ps. "Marianek". Materiały te obejmują m.in. wykazy, raporty, plany, sprawozdania, korespondencję jednostek UB. Załączono do nich: fotokopie pokwitowań wystawianych przez dowództwo KWP Teren 731, szkice powiatu łaskiego i wieluńskiego, wykaz "napadów dokonanych na terenie powiatu Łask", wykaz wykorzystywanych w tej sprawie informatorów UB. IPN Ld 094/18 (880/II-m, 0-175).
Figuruje w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim, okres działalności: 1945-1948, opracowanie nr 279, Łódź 1978". To opracowanie obejmuje głównie kwestionariusze osobowe 189 żołnierzy i współpracowników KWP, w tym Tadeusza Kuzia. IPN Ld 030/279 t. 4 (1506/X).
.