Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk
Nazwisko: Piętek
Miejsce urodzenia: PARDOŁÓW
Data urodzenia: 05-01-1922
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Józefa
Dodatkowe informacje:

W latach 1943-1945 walczył w GL i AL (pseudonim "Gigant") na terenie powiatu koneckiego pod dowództwem Moczara. Z charakterystyki kierownika Wydziału Personalnego KW PZPR w Łodzi Borzyckiego wynika, iż w pierwszym okresie okupacji należał do AK, następnie w 1944 wstąpił do AL. Zarzuty te w wyniku dochodzenia zostały umorzone (IPN BU 0604/238 t. 1, część III, k. 17, 27).
W dnu 5.03.1945 skierowany do dyspozycji UBP przez Komitet PPR w Końskich. W 1947 kurs szefów PUBP w CW MBP w Legionowie. W 1951 kurs aktywu kierowniczego w CW MBP w Legionowie. W okresie od 19.01.1945 do 31.12.1947 brał udział w walkach z "bandami i reakcyjnym podziemiem". Delegowany służbowo: od 15.01.1963 do 20.01.1963, od 4.05.1965 do 9.05.1965, od 4.06.1965 do 9.06.1965, od 18.12.1967 do 23.12.1967, od 27.02.1968 do 2.03.1968, 24.06.1968 do 30.06.1968, od 15.07.1968 do 20.07.1968, od 2.06.1969 do 7.06.1969, 9.06.1969 do 12.06.1969, od 3.12.1970 do 5.12.1970 do ZSRR; od 5.01.1965 do 9.01.1965 do Francji i Szwajcarii; od 16.06.1969 do 20.06.1969 do Bułgarii; od 13.01.1970 do 17.01.1970 do Czechosłowacji; od 5.05.1971 do 30.06.1971 do Wietnamu. Od 19.03.1974 wiceminister w Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP KOŃSKIE SEKCJA ŚLEDCZA KIEROWNIK - 19-01-1945
IPN BU 0604/238 t. 1-2 14933/V akta osobowe
PUBP KOŃSKIE BRAK ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 01-03-1945
PUBP KOŃSKIE BRAK KIEROWNIK - 20-09-1945
PUBP PIOTRKÓW TRYBUNALSKI BRAK SZEF - 01-04-1947
WUBP POZNAŃ KIEROWNICTWO INSPEKTOR JEDNOCZEŚNIE P.O. ZASTĘPCY SZEFA - 01-11-1951
WUBP WROCŁAW KIEROWNICTWO INSPEKTOR - 20-05-1954
WUdsBP WROCŁAW KIEROWNICTWO STARSZY INSPEKTOR - 01-04-1955
KW MO WROCŁAW KIEROWNICTWO JEDNOSTEK BEZPIECZEŃSTWA STARSZY INSPEKTOR - 01-01-1957
KW MO WROCŁAW BRAK II ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 15-08-1957
KW MO WROCŁAW BRAK DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 15-07-1958
KW MO WROCŁAW SAMODZIELNA GRUPA SPECJALNA INSPEKTOR - 01-09-1958
KW MO WROCŁAW SAMODZIELNA GRUPA SPECJALNA STARSZY INSPEKTOR - 01-03-1960
KW MO WROCŁAW BRAK II ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-05-1961
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-07-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III DYREKTOR - 01-02-1965
MSW WARSZAWA BRAK WICEMINISTER gen. bryg. 09-10-1971 19-03-1974