Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 18-03-2020 14:23

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Leon
Nazwisko: Gehorsam
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 24-09-1911
Imię ojca: Abraham
Imię matki: Brak danych
Dodatkowe informacje:

Inżynier elektryk. Pseudonim „Lolek ” podczas pobytu w Pradze. Od 1927 do 1934 w KZMP. W 1930 wstąpił na Wydział Elektrotechniczny Politechniki w Brnie, po dwóch latach przeniósł się na Politechnikę w Pradze, ukończył ją w 1937. 1934 – 1938 członek KPP – pracował w Centralnej Technice KPP w Pradze przy wydawnictwie „Nowego Przeglądu”, w tym czasie też sekretarz Frakcji Studentów Zagranicznych w Pradze. Praca zawodowa: Od maja do czerwca 1937 inżynier w „Radio Świt” w Krakowie. 08.1937 – 31.12.1937 inżynier w fabryce drutu i gwoździ Huty Żelaza S.A. „Kraków”. 1.01.1938 – 1.04.1938 inżynier w Fabryce Szczotek Elektrycznych „Wieliczka”. 5.04.1938 – 4.09.1939 inżynier w fabryce czekolady „Suchard” w Krakowie. 09.1939 – 24.06.1941 inżynier w służbie łączności Dyrekcji Kolei Sowieckiej we Lwowie, skąd od 24.06.1941 do 15.09.1941 ewakuował się drogą kolejową poprzez Kijów, Charków i Stalingrad do Taszkientu. 15.09.1941 – 1.04.1944 inżynier, starszy inżynier konstruktor w Warsztatach Elektromechanicznych Kolei Żelaznych i Fabryce Kolejowej „Transsygnał” w Taszkiencie (Uzbekistan). 1943 – 1944 nieetatowy instruktor CK MOPR oraz aktywista Związku Patriotów Polskich w Taszkiencie. Od marca do sierpnia 1944 starszy inżynier w Grupie Operacyjnej Kolei Lwowskiej. Od 24.11.1944 w szeregach PPR (prośba o przyjęcie w poczet członków z 6.08.1944). Od sierpnia do października 1944 zastępca naczelnika w Głównych Warsztatach Elektromechanicznych Kolei Żelaznych we Lwowie. 25.10.1944 – 1.03.1945 p.o. naczelnika Wydziału Elektrotechnicznego w Ministerstwie Komunikacji w Lublinie. 18.01.1945 wysłany z Lublina jako pełnomocnik Min. Komunikacji do Krakowa w celu organizowania dyrekcji kolejowej. Od marca 1945 do kwietnia 1949 wicedyrektor w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP) w Krakowie. 04.1949 – 1951 naczelny dyrektor (ekonomiczny) w Generalnej Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie. 21.03.1951 – 07.1952 dyrektor generalny I Zespołu w Ministerstwie Kolei w Warszawie. Od 7.04.1953 – p.o. dyrektora Instytutu Naukowo-Badawczego Kolejnictwa w Warszawie.

Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/4719 (dawna: 4725);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Kraków PPR 1946 AAN, KC PZPR, CK XX/4719;
Członek Komitet Wojewódzki Kraków PPR 1948 AAN, KC PZPR, CK XX/4719;
P.O. Kierownika Wydział Komunikacyjny Komitet Wojewódzki Kraków PPR 1948 12-1948 AAN, KC PZPR, CK XX/4719;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Kolei Warszawa 18-07-1952 26-01-1953 AAN, KC PZPR, CK XX/4719;