Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Ludwik Jakub
Nazwisko: Grochowiecki
Miejsce urodzenia: Lublin
Data urodzenia: 05-10-1931
Imię ojca: Jan
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „NZ” (rej. Sz 38800), prowadzona przez Wydz. II WUSW w Szczecinie w 1988 roku. Materiały dotyczące m.in. Ludwika Grochowieckiego i innych osób, które wyjechały na pobyt czasowy lub turystyczny do krajów kapitalistycznych (głównie RFN) i odmówiły powrotu do kraju oraz obywateli RFN, którzy w związku z częstymi przyjazdami do PRL podejrzewani byli o działalność na rzecz wywiadu. Nie stwierdzono innych kontaktów Ludwika Grochowieckiego w RFN niż służbowych. IPN Sz 0011/2096 t. 2 (17947/II).
Akta prokuratora Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz materiały Wojskowego Sądu Okręgowego II w Bydgoszczy w sprawie Ludwika Grochowieckiego oskarżonego „organizowanie zbiorowego słuchania audycji państw imperialistycznych na radiostacji bojowej JW. 5665 w Bydgoszczy wciągając do słuchania tych audycji innych żołnierzy i rozgłaszanie zafałszowanych wrogich wiadomości wśród żołnierzy czyniąc w ten sposób przygotowania do zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego". Postanowieniem z dnia 23.06.1953 zastosowano wobec Ludwika Grochowieckiego areszt tymczasowy. Wyrokiem z dnia 27.07.1953 Wojskowy Sąd Okręgowy II w Bydgoszczy uznał za winnego zarzucanych mu czynów i skazał na pięć lat więzienia, na utratę praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych na okres jednego roku oraz przepadek całego mienia. Dnia 3.08.1953 do Najwyższego Sądu Wojskowego wpłynęła skarga rewizyjna o „zmianę kwalifikacji czynu przestępczego”. Po odbyciu dwóch lat kary pozbawienia wolności Ludwik Grochowiecki został zwolniony z więzienia. W 1958 roku Zgromadzenie Sędziów Najwyższych w Warszawie rozpatrzyło skargę rewizyjną i orzekło o uchyleniu w trybie nadzoru sądowego wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i postanowienia Najwyższego Sądu Wojskowego w sprawie szer. Ludwika Grochowieckiego, a postępowanie przeciwko niemu umorzono dla braku cech przestępstwa. Ludwik Grochowiecki wniósł pozew do sądu o odszkodowanie od Skarbu Państwa z tytułu niesłusznego skazania. IPN By 518/1386 t. 1-2 (So 245/53,154/53).
Akta postępowania sądowego o odszkodowanie w sprawie Ludwika Grochowieckiego, który został skazany 27.07.1953 na karę pięciu lat pozbawienia wolności, utratę praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych na okres jednego roku oraz przepadek mienia. Na skutek rewizji nadzwyczajnej postanowieniem Zgromadzenia Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie został uniewinniony. W związku z powyższym złożył do Sądu wniosek z roszczeniem o odszkodowanie za niesłuszne skazanie. Postanowieniem Sądu z dnia 22.05.1958 przyznano Ludwikowi Grochowieckiem odszkodowanie w wysokości 22600 zł. IPN Sz By 192/512 (Ż. 17/53).
Akta osobowe Ludwika Grochowieckiego członka Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Szczecinie. W materiałach znajdują się karta członkowska, zaświadczenie Ludwika Grochowieckiego Urzędu Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, akt zgonu Ludwika Grochowieckiego. IPn Sz 646/14.
.