Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Feliks
Nazwisko: Dębiec
Miejsce urodzenia: Dzierzkówek Stary, gm. Skaryszew, pow. Radom
Data urodzenia: 20-07-1909
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Feliks Dębiec (ur. w lipcu 1909) od wiosny 1945 do połowy czerwca 1948 był żołnierzem zbrojnych oddziałów i struktur antykomunistycznego podziemia, w tym Związku Zbrojnej Konspiracji i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) - m.in. oddziału pod dowództwem ppor. Włodzimierza Kozłowskiego pseud. "Orion", a od czerwca 1947 żołnierzem oddziału pod dowództwem ppor. Tadeusza Zielińskiego pseud. „Igła”. Te zbrojne oddziały i konspiracyjne struktury walczyły z komunistycznymi okupantami kraju na terenie powiatów: radomskiego, kozienickiego, koneckiego, opoczyńskiego i starachowickiego w latach 1945-1950. Feliks Dębiec nosił pseudonimy „Wilk”, "Dziadek" i "Snop". Figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach UB z WUBP i KW MO w Kielcach i PUBP Radom z lat 1946-1951. Zapisano w nich między innymi, że Feliks Dębiec pseud. „Wilk” brał udział w akcjach na posterunki MO i spółdzielnie w powiatach Radom i Kozienice i został "zabity w czerwcu 1948 r. podczas akcji WP i UBP" (tj. w czasie obławy przeprowadzonej 13-14 czerwca 1948 przez oddziały KBW i UB na grupę partyzantów w okolicach wsi Dzierzkówek Stary i Zalesie, pow. Radom). W kartotece MBP/ MSW zanotowano ponadto, że Feliks Dębiec pseud. „Wilk” to "od czerwca 1947 r. członek bandy >Igły<, pełnił funkcję zastępcy dowódcy tej bandy". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Feliks Dębiec pseud. „Wilk” figuruje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia, w tym Związku Zbrojnej Konspiracji i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), w aktach zatytułowanych "Charakterystyka nr 141". Te akta dot. przede wszystkim zbrojnego oddziału pod dowództwem ppor. Tadeusza Zielińskiego pseud. „Igła” - walczącego z UB, KBW i MO na obszarach powiatów Radom, Kozienice, Opoczno i Starachowice w latach 1946-1948. Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy podziemia, zostały opracowane w latach 1978-1982 (na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch) przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Kielcach na potrzeby Wydziału II Biura "C" MSW. W kwestionariuszu dot. Feliksa Dębca pseud. „Wilk” (w tomie 2) zapisano między innymi, iż ww. żołnierz niepodległościowego podziemia to w roku 1945 i 1946 "członek bandy pod dowództwem Włodzimierza Kozłowskiego ps. >Orion<", natomiast "do bandy >Igły< wstąpił w czerwcu 1947 r. (...) brał udział w 31 napadach z bronią w ręku na posterunki MO, PGR-y, sklepy spółdzielcze i osoby cywilne". IPN BU 0173/101 t. 1-3 (Charakterystyka nr 141).
Feliks Dębiec występuje jako "zabity" wraz z innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach śledczych UB z PUBP Radom i WUBP Kielce z lat 1948-1952. Te akta dot. śledztwa o "przynależność do nielegalnej organizacji WiN", udziału w zamachach na funkcjonariuszy UB i MO i "posiadania broni palnej bez zezwolenia władz". Akta te zawierają m.in. protokoły przesłuchań Kazimierza Belicy (ur. w 1929 roku) i innych "podejrzanych" (członków i współpracowników zbrojnego oddziału pod dowództwem ppor. Tadeusza Zielińskiego pseud. „Igła”). IPN Ki 013/1035 t. 1-2 (1308/III).
Feliks Dębiec pseud. „Wilk” występuje w aktach i materiałach zatytułowanych "Wystawa z okazji XXXV-lecia SB i MO" - wystawy zorganizowanej w MSW w roku 1979. Materiały MSW zawierają między innymi plakat - list gończy Komendy Powiatowej MO w Radomiu za Tadeuszem Zielińskim pseud. "Igła" oraz Feliksem Dębcem pseud. "Wilk" (z 3 kwietnia 1948). Ten plakat - list gończy prezentuje m.in. fotografie obu poszukiwanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia i obietnicę wysokiej nagrody pieniężnej (50 tys. zł) dla każdego, "kto wskaże miejsce pobytu lub umożliwi ujęcie ww. bandytów". IPN BU 01373/4 t. 35.
.