Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Rostek
Miejsce urodzenia: Morzyczyn Włościański pow. Węgrów
Data urodzenia: 18-11-1924
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Józef Rostek (ur. w czerwcu 1924 r.) w latach 1945-1946 był żołnierzem leśnych oddziałów AK i 6 Partyzanckiej Brygady Wileńskiej na terenach powiatów Bielsk Podlaski, Sokołów Podlaski i Węgrów. Od lipca 1946 walczył zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju, z UB i MO, w partyzanckich oddziałach antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenach powiatów Sokołów Podlaski, Węgrów i Ostrów Maz. Nosił pseudonimy "Żuk" i "Iskra". W okresie komunistycznej amnestii 1947 roku ujawnił się (w dniu 19 marca 1947), ale wkrótce działał ponownie w konspiracji NZW. Józef Rostek pseud. "Iskra" figuruje w aktach, kartotekach i zapisach ewidencyjnych WUBP w Białymstoku, MBP i WUBP w Warszawie, PUBP Ostrów Maz. i PUBP Sokołów Podlaski z lat 1947-1949. Zapisano w nich między innymi, że Józef Rostek "pełnił funkcję dowódcy patroli w bojówce >Brzaska< [tj. oddziału pod dowództwem por. Józefa Małczuka pseud. >Brzask<]. Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych", w tym "w zabójstwie dwóch żołnierzy radzieckich". W kartotece MBP / MSW zanotowano, że Józef Rostek "Dn. 22 VI 1948 r. w starciu z grupą operacyjną UB został zabity na terenie gm. Sterdyń pow. Sokołów Podlaski". Wg innych zapisów UB, Józef Rostek został "zabity w akcji" grupy UB-KBW w dniu 22 lub 23 maja 1948. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Józef Rostek pseud. "Iskra" figuruje w aktach operacyjnych UB z WUBP w Warszawie i PUBP Sokołów Podlaski z lat 1946-1949 jako "członek bandy >Sokolika<" tj. partyzanckiego oddziału pod dowództwem sierż. Kazimierza Wyrozębskiego pseud. „Sokolik”. Akta te dot. działań i planów UB dot. rozpracowania "bandy >Młota<", tj. partyzantów z oddziałów pod dowództwem kpt. Władysława Łukasiuka pseud. "Młot". Akta te zawierają m.in. "spis członków bandy >Młota<" na terenie powiatu Sokołów Podlaski, w tym dane dot. Józefa Rostka, plan agenturalnego rozpracowania ww. oddziału, doniesienia tajnych informatorów i agentów UB, raporty i pisma UB oraz plany operacji. Na str. 29 zanotowano "Rysopisy [członków] patrolu >Sokolika< i ich uzbrojenie", w tym rysopis i uzbrojenie Józefa Rostka. IPN BU 0203/781 t. 61 (13058/II).
Józef Rostek pseud. "Iskra" figuruje w aktach śledczych i operacyjnych UB z WUBP w Warszawie, WUBP w Białymstoku i PUBP Ostrów Maz. z lat 1947-1952 jako "członek bandy >Nocy<" tj. oddziału NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. „Noc”. Akta te obejmują działania i plany UB dot. rozpracowania partyzantów z oddziału NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. „Noc”. Akta te zawierają m.in. plany rozpracowania ww. oddziału, doniesienia tajnych informatorów i agentów UB, raporty i pisma UB, protokoły przesłuchań osób "podejrzanych" i świadków. Józef Rostek pseud. "Iskra" figuruje głównie w kilku dokumentach PUBP Ostrów Maz. z marca 1947 dot. ujawnienia się ww. żołnierza NZW w dniu 19 marca 1947. Figuruje także w dokumentach PUBP Ostrów Maz. dot. rozkazu jego zatrzymania i osadzenia w areszcie PUBP Ostrów Maz. w dniu 21 sierpnia 1947. Z kilku dokumentów UB z PUBP Ostrów Maz. i PUBP Sokołów Podlaski wynika, że w końcu sierpnia 1947 Józef Rostek został formalnie aresztowany i następnie "zbiegł z aresztu" (w bliżej nieokreślonym dniu i okolicznościach), a na początku października 1947 był już oficjalnie "poszukiwany" przez UB i MO. IPN BU 0203/2124 (32590/II).
Józef Rostek pseud. "Iskra" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Wydz. "C" KW MO w Warszawie i Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1978 zatytułowanych "Charakterystyka nr 3" i "Kwestionariusze osobowe oraz karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 3". To opracowanie SB dot. zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. "Noc" - działającego w latach 1947-1951 na terenach powiatów Ostrów Mazowiecka, Ostrołęka i Łomża. Te materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch. W kwestionariuszu dot. Józefa Rostka pseud. "Iskra" i "Krwawy" zapisano między innymi, że ww. to "w okresie od lipca 1946 r. na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka członek NZW (...). Brał udział w szeregu napadach zbrojnych i patrolach PAS. Zabity 23 V 1948 r. podczas akcji mającej na celu likwidację bandy". IPN BU 0180/77 t. 1-2 (Charakterystyka nr 61, p. 63), IPN Bi 019/2 t. 3 (1/2).
Józef Rostek pseud. "Iskra" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku i Wydz. "C" KW MO w Warszawie z lat 1976-1982 zatytułowanych "Charakterystyka nr 2" i "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 2". To opracowanie SB dot. 6 Partyzanckiej Brygady Wileńskiej AK - działającej w okresie od lutego 1946 do lipca 1949 na terenie powiatów: Bielsk Podlaski, Hajnówka, Siemiatycze, Białystok, Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Siedlce i Węgrów. Te materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy podziemia, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch. W kwestionariuszu dot. Józefa Rostka pseud. "Iskra" zapisano między innymi, że ww. "po wyzwoleniu, daty dokładnej brak, wstąpił do bandy >Młota<. Był dowódcą patroli w bojówce >Brzaska< (...). Brał udział w szeregu napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. Dnia 22 V 1948 r. został zabity w potyczce z grupą operacyjną [UB-KBW]". IPN Bi 019/25 t. 2 (1/24), IPN BU 0177/2 (Charakterystyka nr 2, p. 97).
.