Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bolesław
Nazwisko: Maciejewski
Miejsce urodzenia: Głuchowo
Data urodzenia: 02-09-1906
Imię ojca: Jan
Imię matki: Anastazja
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta karno-śledcze i nadzoru prokuratorskiego w sprawach 224 obywateli polskich, aresztowanych na terytorium obwodu wilejskiego (rejon administracyjny Białoruskiej SRR). Maciejewski Bolesław figuruje jako osoba, którą oskarżono o „prowadzenie działalności agenturalnej z ramienia władz polskich” oraz „walkę z bronią w ręku przeciwko armii radzieckiej”. W dniu 27.05.1940 akt oskarżenia przesłano do centrali NKWD. IPN BU 187/5 t. 73 (B III/78/F).
Bolesław Maciejewski 06.07.1973 został zarejestrowany w ewidencji operacyjnej do Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Emeryt” nr rej. KA 24923 przez Referat ds. Służby Bezpieczeństwa KPMO w Tarnowskich Górach. Ww. był żołnierzem Armii Andersa, który brał udział w walkach o Monte Cassino. W ramach Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) starał się utworzyć środowisko zrzeszające kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Uważał, że dokonania II Korpusu Polskiego są celowo pomijane podczas oficjalnych uroczystości. Udzielał wsparcia młodzieży, która chciała wyjechać na studia do Anglii, by mogła „poznać prawdziwą historię Polski”. W trakcie prowadzonej sprawy wykorzystano osobowe źródła informacji (OZI), w tym: tajnego współpracownika (TW) oraz kontakt służbowy (KS). W dniu 13.06.1975 zaniechano prowadzenia KE, ponieważ „w ostatnim czasie nie notuje się żadnych wrogich wypowiedzi Maciejewskiego na temat polityki Partii i Rządu”. Materiały zdjęto z ewidencji operacyjnej 19.08.1976 i przekazano do archiwum Wydziału „C” KWMO Katowice, gdzie nadano sygn. 36087/II. IPN Ka 036/113 (36087/II).
.