Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Niezbrzycki
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 27-07-1902
Imię ojca: Józef
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały Sprawy Obiektowej dotyczącej byłych oficerów i współpracowników przedwojennego wywiadu wojskowego (Oddziału II Sztabu Głównego). Rozpracowanie było prowadzone w latach 1949-1959 przez Departament I MBP, Departament II KdsBP oraz Departament II MSW. W materiałach sprawy przechodzi osoba Jerzego Niezbrzyckiego. Ww. występuje w analizie sporządzonej przez Departament II KdsBP w dniu 27.07.1956 zatytułowanej "Ramowy plan przedsięwzięć operacyjnych do zagadnienia byłych pracowników i agentów Oddziału II Sztabu Generalnego". Jerzy Niezbrzycki charakteryzowany jest tam jako "były kierownik Referatu Wschód Oddziału II Sztabu Generalnego. W okresie wojny pracował w Oddziale II Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Po wyzwoleniu w 1949 roku przebywał w Hiszpanii, gdzie nawiązał ścisłą współpracę z instytucją >Ateneum<, która zajmuje się naukowym opracowywaniem zwalczania komunizmu. W 1953 Niezbrzycki przyjął obywatelstwo angielskie, i obecnie zamieszkuje w Londynie, gdzie ma współpracować z wywiadem angielskim". 29.04.1959 zakończono prowadzenie Sprawy Obiektowej z uwagi na fakt, iż "w obecnej sytuacji zebrane materiały nie stanowią aktualnej wartości w obecnej pracy operacyjnej". Materiały złożono w archiwum do nr 823/IV. IPN BU 00231/127 (823/IV).
Akta kontrolno-śledcze dotyczące Tadeusza Nowińskiego oficera Oddziału II SG WP (w materiałach dokumenty dot. lat 1933-1943). Ww. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Departamentu Śledczego MBP w 1949 roku. W aktach śledztwa prowadzonemu przeciwko niemu wielokrotnie przechodzi osoba Jerzego Niezbrzyckiego, który pojawia się w zeznaniach T. Nowińskiego dotyczących szefa Referatu Zachód Wydziału Wywiadu Sztabu Naczelnego Wodza majora Jana Żychonia. Materiały zawierają obszerną charakterystykę Jerzego Niezbrzyckiego. IPN BU 0330/85 (4425/III).
Zapis na karcie ewidencyjnej E-1135 z kartoteki MON pochodzący z 1969 roku, dotyczący J. Niezbrzyckiego - "prawa ręka Pragiera i właściwy kierownik polskiej propagandy oraz doradca Raczkiewicza w sprawach rosyjskich. Bardzo inteligentny, bystry, zdolny i oczytany. Zagadnienia rosyjskie zna i rozumie. Na sprawach wywiadowczych zna się bardzo dobrze. Był wysyłany przez Oddział II Sztabu Głównego w różnych misjach do ZSRR i uchodził za znawcę spraw radzieckich. Napisał szereg artykułów i wydawnictw o ZSRR. W czasie wojny pracował w Sztabie II Oddziału w Londynie. Współpracuje z płk. Gano i jest w stałym kontakcie ze sztabem gen Andersa". Karty ewidencyjne E- 1135 z kartoteki MON.
Materiały zawierają rozpracowanie (tzw. Teczkę zagadnieniową) prowadzone w latach 1949-1959 przez Wydział IV Departamentu I MBP, Wydział II Departamentu II KdsBP oraz Departament II MSW. W ramach tego rozpracowania inwigilowano oraz rozpracowywano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wywiadem (tzw. "dwójkarzy"). W aktach sprawy występuje osoba Jerzego Niezbrzyckiego. Ww. występuje w raportach UB ze stycznia 1954, wskazuje się go jako "współpracownika wywiadu angielskiego wykorzystywanego na froncie antysowieckim" którego działania miały być finansowane przez "Ligę Antysowiecką" w Londynie i USA. IPN BU 00231/197 t. 2 (1061/IV).
Teczka zawiera materiały Sprawy Obiektowej (SO) krypt. "Wino" prowadzonej przez Wydział III WUBP, a następnie WUdsBP w Krakowie w latach 1948-1956. Rozpracowanie dotyczyło kontroli operacyjnej prowadzonej przez UB wobec członków Okręgu Krakowskiego Zrzeszenia WiN. W aktach sprawy występuje osoba kapitana Jerzego Niezbrzyckiego. Ww. charakteryzowany jest jako były oficer przedwojennego Oddziału II SG zaangażowany we szereg dyplomatycznych akcji antysowieckich oraz wspieranie podziemia niepodległościowego w kraju. IPN Kr 075/27 t.20 (42/OB).
.