Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Włodzimierz
Nazwisko: Gano
Miejsce urodzenia: Opatów
Data urodzenia: 17-05-1895
Imię ojca: Zachariasz
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały zawierają materiały rozpracowania dotyczące oficerów i współpracowników przedwojennego Oddziału II oraz Oddziału VI Naczelnego Wodza w Londynie. Rozpracowanie rozpoczął w 1953 roku Departament I MBP, a następnie kontynuowały Departament I KdsBP oraz Departament I i II MSW. W teczce znajduje się szereg informacji na temat płk Stanisława Gano, oficera wywiadu który w czasie wojny pełnił funkcję szefa Oddziału II Naczelnego Wodza w Londynie. Z informacji zgromadzonych przez organy bezpieczeństwa PRL wynika, że "do 1939 Gano był oficerem zawodowym WP, służył w Oddziale III, a następnie w Oddziale II SG, gdzie kierował między innymi Ekspozyturą nr 1. W 1939 wyjechał służbowo do Anglii, gdzie zastała go wojna". W czasie okupacji organizował Oddział II w Londynie posiadające swoje ekspozytury we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce. Ponadto służby specjalne PRL stwierdzały, że płk Gano miał w czasie wojny utrzymywać "ścisły kontakt z szefem wywiadu niemieckiego Wilhelmem Canarisem", a po 1945 roku nawiązać współpracę z wywiadem brytyjskim i amerykańskim. Powyższe informacje spowodowały w 1963 roku rozpoczęcie odrębnego rozpracowania wobec Stanisława Gano przez Departament I MSW. IPN BU 00231/197 t. 1 (1061/IV/1).
Akta Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej kryptonim "Ika" prowadzonej na płk Stanisława Gano. Sprawa prowadzona od 10.01.1963 przez Wydział VIII Departamentu I MSW (nr 4075). Rozpracowanie założono na pułkownika Stanisława Gano - oficera przedwojennego Oddziału II Sztabu Głównego oraz podczas wojny szefa Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Ww. był podejrzewany przez Departament I MSW o prowadzenie działalności wywiadowczej przeciwko PRL z terenu Francji oraz kontakty "z ośrodkami dywersji ideologicznej na Zachodzie". 25.07.1970 zakończono prowadzenie Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej krypt. "Ika" z uwagi "na brak aktualnych informacji o działalności wywiadowczej figuranta przeciwko PRL lub jego powiązaniach z ośrodkami dywersji ideologicznej". IPN BU 01136/426 (J-1677) mikrofilm.
Teczka zawiera materiały dotyczące rozpracowania współpracowników "wywiadu angielskiego w Londynie". 28.09.1955 Departament II KdsBP zarejestrował (nr rej 54) Sprawę Agenturalno-Grupową krypt. "Koral". Rozpracowanie założono na grupę osób "przebywających na terenie Anglii i pracujących w ośrodku wywiadowczym przeciwko Polsce". W aktach rozpracowania przechodzi osoba płk Stanisława Gano, który w czasie wojny był szefem Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, który według SB miał zajmować się pracą wywiadowczą na rzecz wywiadu angielskiego oraz zbierać informacje na temat sytuacji politycznej w Polsce. Sprawę po 1957 roku kontynuował Departament II MSW, który w latach 60 zbierał informacje na temat życia osobistego pułkownika Gano i podejrzewał go o działalność wywiadowczą na terenie Francji. Rozpracowanie zakończono 18.06.1970 materiały złożono w Biurze "C" MSW do nr arch. 1651/IV . IPN BU 0236/83 (1651/IV/1).
Teczka zawiera akta operacyjne dotyczące pułkownika Stanisława Gano. Są to informacje z lat 1947-1954 zebrane przez Departamenty III i VII MBP. W materiałach znajdują się informacje dotyczące przedwojennej służby Stanisława Gano w Oddziale II Sztabu Głównego, kwestionariusz osobowy z przedwojennych akt osobowych pułkownika, informacje na temat służby w Oddziale II Sztabu Głównego Naczelnego Wodza w Londynie. W teczce odnaleziono również dane o działalności ww. w okresie powojennym, wśród nich informacje MBP z 1948 roku, w których wskazywano, że Stanisław Gano zaangażował się w działalność sieci wywiadowczej WIN-u oraz do pracy na rzecz wywiadu angielskiego we Francji. Materiały zawierają również protokoły przesłuchań prowadzonych przez Departament Śledczy MBP w latach 1951-1953, zawierają one zeznania dotyczące S. Gano oraz informacje dotyczące rodziny ww. w kraju. IPN BU 01222/957 (8418/2) mikrofilm.
.