Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zofia
Nazwisko: Mrozowska
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 24-08-1922
Imię ojca: Leon
Imię matki: Rozalia Borke
Dodatkowe informacje:

Zofia Mrozowska (1922-1983) - aktorka filmowa i teatralna, wykładowczyni PWST w Warszawie. Związana przez wiele lat z Teatrem Współczesnym

Odznaczona m.in Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych.

Zagrała między innymi w filmach "Zakazane piosenki", "Ostatni etap", "Granica", "Constans" , serialach "Polskie drogi", "Lalka".

Zmarła 19.08.1983.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Róża" prowadzonej na aktorkę Zofię Mrozowską. Z materiałów wynika, że 14.02.1976 Zofia Mrozowska, ówcześnie aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie, została zarejestrowana przez Wydział III KSMO w Warszawie do nr 14576 jako figurantka Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. "Róża". Powodem rozpracowania aktorki był fakt, iż "podpisała petycję do Sejmu PRL wyrażającą protest przeciwko projektowanym zmianom w konstytucji". Sprawę zakończono przeprowadzeniem "rozmowy profilaktycznej" z Z. Mrozowską. 02.11.1976 materiały złożono w archiwum Wydziału "C" KSMO pod sygn. 4227/II. IPN BU 0246/325 (4227/II).
Teczka zawiera informacje sporządzane w latach 1977 -1980 przez Departament IV MSW do kierownictwa resortu dotyczące przebiegu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej we wspomnianym okresie. Aktorka Zofia Mrozowska jest wymieniona jako aktywna uczestniczka imprez okolicznościowych towarzyszących tym wydarzeniom. Między innymi w dniu 25.04.1978 wzięła ona udział w nabożeństwie oraz koncercie z okazji zakończenia IV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Podczas koncertu Zofia Mrozowska wraz z innymi aktorami w obecności prymasa Stefana Wyszyńskiego "recytowała wiersze o treści religijnej i politycznej". Jak odnotowano w raporcie Departamentu IV MSW podczas koncertu nie zabrakło nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej w kraju w tym śmierci Stanisława Pyjasa. IPN BU 0713/355 (75/81).
Akta Sprawy Obiektowej (SO) krypt. "Arka" (nr rejestr. 13404) prowadzonej przez Wydz. III-A/ V KWMO/WUSW w Gdańsku w latach 1971-1990 w celu kontroli operacyjnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Aktorka Zofia Mrozowska występuje w informacji TW ps. "Ryszard" z 21.01.1977, gdzie wymieniono ją jako związaną ze środowiskiem "Graczy" oraz zrzeszoną w tzw. "Komitecie 59"czyli grupie intelektualistów i aktorów, którzy zaprotestowali przeciwko zmianom w konstytucji PRL, szczególnie zaś wpisaniu do niej sformułowań o przewodniej roli PZPR w państwie i socjalistycznym charakterze państwa, trwałym i nienaruszalnym sojuszu Polski z ZSRR, a także o zależności respektowania przez władze PRL praw obywateli od wykonywania przez nich powinności wobec państwa. IPN Gd 003/16 (17/IV).
Teczka zatytułowana "Osoby zaangażowane w działalność opozycyjną" zawiera materiały administracyjne Departamentu III MSW dotyczące petycji opracowanych przez osoby prowadzące działalność opozycyjną, a w szczególności sygnatariuszy poszczególnych dokumentów. W aktach przechodzi aktorka Teatru Współczesnego Zofia Mrozowska, która podpisała petycję przeciwko zmianom w konstytucji PRL. IPN BU 0296/205 t. 7 (KS/4/977).
Z zapisów ewidencyjnych na karcie Pz-26 z kartoteki Biura Paszportowego MSW wynika, że Zofia Mrozowska otrzymała 20.02.1976 zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych (Z-OE-I-0500/76). Zastrzeżenie wniósł Departament III MSW z powodu zaangażowania aktorki w działalność opozycyjną. Zapis na kartach ewidencyjnych Pz-26 z kartoteki Biura Paszportów MSW.
.