Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Szwedo
Miejsce urodzenia: Szwedy pow. Tarnobrzeg
Data urodzenia: 16-03-1924
Imię ojca: Piotr
Imię matki: Franciszka
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Szwedo pseud. "Ślepy" i "Dolba" figuruje jako "członek bandy Szweda" (wraz z kilkoma innymi partyzantami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w aktach śledczych i operacyjnych MO z KP MO w Tarnobrzegu i KW MO w Rzeszowie zatytułowanych "Akta dot. bandy rabunkowej Szwedo Michała ps. >Bartek<". W tych aktach zapisano między innymi, że Jan Szwedo pseud. "Ślepy" brał udział w licznych "napadach terrorystyczno-rabunkowych" na terenach pow. Tarnobrzeg i powiatu Nisko w latach 1946-1949, w tym na posterunki MO i komunistyczne spółdzielnie. Akta te zawierają między innymi pisma i sprawozdania KP MO w Tarnobrzegu z akcji ścigania "bandy Szweda", a także karty ewidencyjne i fotografie Jana Szwedo pseud. "Ślepy", "Dolba" oraz Michała Szwedo pseud. "Bartek" (na str. 9-12 ww. akt). IPN Rz 00105/32 (288/31, l.dz. 02335/48).
Jan Szwedo pseud. "Ślepy" i "Dolba" figuruje jako "członek bandy >Bartka<" (wraz z kilkoma innymi partyzantami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w aktach śledczych i operacyjnych MO z KP MO w Nisku i KG MO w Warszawie z lat 1947-1949 zatytułowanych "Bojówka >Bartka<". Akta te dot. rozpracowania i likwidacji partyzanckiej grupy pod dowództwem Michała Szwedo pseud. "Bartek" - walczącej z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1947-1948 na terenach powiatów Tarnobrzeg, Nisko, Biłgoraj, Kraśnik i Janów Lubelski. Akta te zawierają m.in. karty ewidencyjne "podejrzanych", w tym kartę i fotografię dot. Jana Szwedo, protokoły przesłuchań, spis tajnych informatorów MO i UB, plany operacji przeciwko ww. partyzanckiej grupie oraz sprawozdania, meldunki i pisma komend MO w Nisku, Tarnobrzegu i Rzeszowie. IPN BU 00294/49 (1/206 t. 1, 18/IX/21) t. 1.
Jan Szwedo vel Antoni Szkutnik pseud. "Ślepy", "Delba" figuruje w opracowaniu Wydziału "C" KW MO w Rzeszowie z roku 1988 zatytułowanym "Charakterystyka nr 165 organizacji pod dowództwem Szwedo Jan vel Szkutnik Antoni ps. >Ślepy< - >Delba<". Te akta, materiały faktologiczne i opisy dot. partyzanckiej grupy pod dowództwem Michała Oleksaka pseud. "Jaskółka" i następnie pod dowództwem Jana Szwedo - walczącej z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1946-1951 na obszarach powiatu tarnobrzeskiego i pow. Nisko. Materiały te zawierają: opisy ww. partyzanckiej grupy, kwestionariusze osobowe jej członków i pomocników oraz karty jej zbrojnych akcji. W opisie i kwestionariuszu dot. Jana Szwedo zapisano między innymi, że ww. już "w sierpniu 1944 r. dokonał zbrojnego zamachu na dwóch żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zbierali żywność". Zapisano, że po okresie ukrywania się w latach 1944-1945, Jan Szwedo od lipca 1946 do marca 1951 był organizatorem i "dowódcą bandy terrorystyczno-rabunkowej", "w grudniu 1946 r. nawiązał kontakt z bandą NOW Kusza Adama grasującą w powiatach Nisko i Biłgoraj". Zapisano też, że w końcu marca 1951 r. Jan Szwedo "został zastrzelony przez wprowadzonego do jego bandy agenta [UB] ps. >Kruk<". (...) Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych na sklepy spółdzielcze i pracowników państwowych (...). Ponadto brał udział w ośmiu gwałtownych zamachach na funkcjonariuszy MO". IPN Rz 05/186 (CHF-165), IPN BU 0183/143 (Charakterystyka nr 165, p.157).
.