Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bolesław
Nazwisko: Bąk
Miejsce urodzenia: Góra Kalwaria
Data urodzenia: 02-09-1915
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Katarzyna Białek
Dodatkowe informacje:

Bolesław Bąk ps. "Szlak". Żołnierz Oddziału Bojowego Kontrwywiadu Komendy Głównej AK (Referat 993/W) zajmującego się wykonywaniem wyroków śmierci w stolicy. Uczestnik wielu akcji likwidacyjnych m.in: akcji Durrfeld,  akcji "Kotara", likwidacji konfidentów Komitetu Ukraińskiego w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego walczył w Zgrupowaniu Radosława. Ciężko ranny podczas walk. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

 

 



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta śledcze UBP na m.st. Warszawę dotyczące Bolesława Bąka ( Stefana Chojnowskiego) ps. "Szlak". 7.08.1945 Bolesław Bąk został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB w Warszawie. Podczas przesłuchania zarzucono ww. przynależność do "nielegalnej organizacji Bataliony Chłopskie". Zarzucono mu również, iż we wskazanej organizacji "był dowódcą bojówki, której celem było zdobywanie środków materialnych na działalność organizacji". Śledztwo przerwano z uwagi na fakt, iż w dniu 15.08.1945 Bolesław Bąk zbiegł z aresztu śledczego WUBP Warszawa-Praga. W teczce znajduje się protokół przesłuchania podejrzanego z 7.08.1945, dokumenty znalezione podczas rewizji, postanowienie z 2.11.1945 o zawieszeniu śledztwa, oświadczenie ujawnionego z 3.03.1947. IPN BU 0207/241 (845/III).
Akta Sprawy Ewidencyjno Obserwacyjnej krypt. "Wroński" założonej na Bolesława Bąka ps. "Szlak". 24.11.1955 Powiatowy Urząd ds Bezpieczeństwa Publicznego w Piasecznie zarejestrował Bolesława Bąka do nr 1655 jako figuranta Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej krypt. "Wroński". Powodem rozpracowania był fakt, że w okresie okupacji ww. należał do oddziału likwidacyjnego AK (ps. "Szlak"), a po 1945 roku "nie zaprzestał wrogiej działalności i należał do organizacji WiN. Ujawnił się w 1947 roku przed WUBP Warszawa. Według danych UB Bolesław Bąk po ujawnieniu nadal kontynuował działalność podziemną za co skazano go na 3 lata więzienia. Po opuszczeniu zakładu karnego zamieszkał w Górze Kalwarii i miał nadal utrzymywać kontakty z żołnierzami AK oraz był "wrogo ustosunkowany do obecnej sytuacji politycznej". Teczka zawiera materiały z lat 1947-1958, wśród nich protokoły przesłuchania Bolesława Bąka, szereg informacji na temat ww, donosy tajnych współpracowników, raporty milicyjne. W 1957 roku z uwagi na przeprowadzkę głównego figuranta do Warszawy rozpracowanie przejął Wydział III KS MO w Warszawie. 12.07.1958 zakończono prowadzenie rozpracowania z uwagi na to, iż nie stwierdzono by Bolesław Bąk prowadził "wrogą działalność". Materiały złożono w archiwum Wydziału "C" KS MO do nr 1322/III. IPN BU 0208/1190 (1322/III).
Teczka zawiera opracowanie wewnątrzresortowe - Charakterystykę nr 37 sporządzoną przez Wydział "C" KSMO w 1973 roku. Dotyczy ono członków organizacji podziemnych z terenu Ostrów Mazowiecki, Ostrołęka, Maków Mazowiecki, Przasnysz. Wśród nich znajduje się charakterystyka dotycząca Bolesława Bąka ps. "Szlak". Ww. w okresie okupacji był żołnierzem oddziału likwidacyjnego AK na terenie Warszawy. Brał udział w powstaniu warszawskim. Od 1945 roku posługiwał się danymi Stefan Chojnowski był "dowódcą oddziału dywersyjnego w Batalionach Chłopskich" i posiadał "nielegalną broń". Ujawnił się 3.03.1947 przed WUBP w Warszawie. Teczka zawiera charakterystyki, kwestionariusze osobowe żołnierzy, notatki informacyjne, schematy. IPN BU 0180/52 (Opracowanie Nr 37; Opracowanie Nr 37, p.105).
Opracowanie wewnątrzresortowe zatytułowane Charakterystyka nr 51 sporządzone przez Wydział "C" KSMO w Warszawie w 1974 roku. Opracowanie dot. "nielegalnej organizacji Bataliony Chłopskie". Wśród materiałów znajduje się kwestionariusz dotyczący Bolesława Bąka ps. "Szlak". W okresie okupacji niemieckiej ww. był żołnierzem Korpusu Obrońców Polski, Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Wchodził w skład oddziału likwidacyjnego, którego zadaniem było wykonywanie wyroków śmierci na Niemcach i osobach z nimi współpracujących, odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na terenie okupowanej Warszawy. W powstaniu warszawskim walczył w Zgrupowaniu Radosław. Po 1945 roku wchodził w skład "oddziału specjalnego" Batalionów Chłopskich, do jego zadań należało zdobywanie środków materialnych dla organizacji. W 1945 roku został aresztowany przez WUBP w Warszawie, jednak po kilku dniach zbiegł z więzienia. Ujawnił się w 1947 roku. Po ujawnieniu aresztowany i skazany na 3 lata więzienia z art 150 kk, więzienie opuścił w wyniku amnestii w 1948 roku. W kolejnych latach inwigilowany przez UB w związku z podejrzeniem utrzymywania kontaktów z żołnierzami AK. Teczka zawiera obszerną charakterystykę oraz kwestionariusze osobowe żołnierzy BCH i AK. IPN BU 0644/245 (1608/R).
.