Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Ziemba
Miejsce urodzenia: Borowe gm. Rzekuń pow. ostrołęcki
Data urodzenia: 28-07-1927
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Ziemba pseud. "Żbik" figuruje jako "członek nielegalnej organizacji NZW" (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych i śledczych UB z PUBP Ostrołęka i WUBP w Warszawie z lat 1947-1948. Jan Ziemba pseud. "Żbik" był podejrzany o to, że od roku 1945 lub 1946 do 7 grudnia 1948 r. na terenie kilku gmin pow. Ostrołęka i pow. Maków Maz. był "członkiem bandy >Lasa<" z NZW (tj. partyzanckiego oddziału i okręgu XVI NZW krypt. „Orzeł” pod dowództwem por. Józefa Kozłowskiego pseud. „Las”, „Vis”). Akta te zawierają m.in. pisma, notatki i meldunki funkcjonariuszy MO i UB oraz protokoły przesłuchań i zeznań kilku świadków wydarzeń. W tzw. arkuszu informacyjnym dot. Jana Ziemby pseud. "Żbik" i w notatce z zeznań funkcjonariusza MO zapisano między innymi, że Jan Ziemba w dniu 7 grudnia 1948 r. został zabity (zastrzelony) przez funkcjonariusza MO z posterunku w Goworowie w pobliżu drogi we wsi Damięty w gminie Goworowo w powiecie ostrołęckim. IPN BU 0203/1485 (24332/II).
Jan Zięba pseud. "Żbik" figuruje w aktach KS MO w Warszawie z roku 1977 zatytułowanych "Charakterystyka nr 61". To opracowanie dot. zbrojnych struktur NZW z terenu pow. Ostrów Mazowiecka, części pow. Łomża i części pow. Ostrołęka z lat 1945-1951 (komenda powiatowa NZW krypt. "Olkusz" i komenda powiatowa NZW krypt. "Podhale"), w tym partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. „Noc”. Akta te zawierają m.in. charakterystyki i opisy tych komend i oddziałów oraz kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW - zostały one opracowane w roku 1977 (na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch) przez Wydział "C" Komendy Stołecznej MO. W kwestionariuszu osobowym dot. Jana Zięby (w tomie 1 na str. 120) zapisano między innymi, że ww. to "od daty bliżej nieustalonej członek NZW na terenie pow. Ostrołęka, pełnił funkcję zastępcy dowódcy patrolu PAS NZW ps. >Chrobry< [tj. sierż. Edmunda Chrostowskiego pseud. >Chrobry<]. Zabity w dniu 7 grudnia 1948 r. w potyczce z funkcjonariuszami MO. Przy zabitym oprócz broni znaleziono magazynki z amunicją, ryngrafy, tarczę w kształcie serca - na czarnym tle wyszyte litery NZW i SWO, papierośnicę srebrną z napisem >walka z komuną od roku 1944 do 1948<". IPN BU 0180/77 t. 1-2 (Charakterystyka nr 61 p. 63).
.