Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Choroszucha
Miejsce urodzenia: Zajezierce
Data urodzenia: 17-07-1909
Imię ojca: Józef
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Rozpracowanie Obiektowe (RO) krypt. „Mewa” prowadzone przez WUBP w Szczecinie oraz Wydział I WUBP w Koszalinie, a następnie Wydz. II WUds.BP w Koszalinie w okresie latach 1951-1955. Materiały dotyczą byłych żołnierzy i oficerów polskich wojsk powietrznych w Wielkiej Brytanii oraz innych formacji wojskowych, którzy po wojnie powrócili do Polski. Organy bezpieczeństwa uznały je za osoby mogące potencjalnie być wrogo ustosunkowane do ustroju komunistycznego oraz pozostawać w kontakcie z wywiadem brytyjskim. Józef Choroszucha występuje w materiałach jako osoba, która przed wojną została zmobilizowana do 5 pułku lotniczego. Od 1941 roku służył w Wojsku Polskim w ZSRR, a w 1943 dostał się do Anglii, gdzie służył w polskich wojskach lotniczych na zachodzie. Po powrocie do Polski w 1947 roku objęty rozpracowaniem w ramach RO „Mewa”. IPN Sz 00102/79 (239/IV).
Józef Choroszucha był rozpracowywany przez Wydz. III KWMO w Gdańsku. Nie jest znany dokładny okres prowadzenia sprawy, której materiały złożono do archiwum w 1964 roku. Jako rodzaj sprawy podano "Wywiad AK". Materiały 8466/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Józef Choroszucha był rozpracowywany przez SB KPMO Białystok w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) o numerze rej. Bi 10054, prowadzonego w okresie 31.03.1971 - 12.11.1974, dotyczącego "wrogiej propagandy ustnej". Akta o sygn. 1253/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.