Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Rudnicki
Miejsce urodzenia: Polków-Daćbogi pow. Węgrów
Data urodzenia: 01-02-1923
Imię ojca: Jan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Rudnicki pseud. "Listek", w latach 1944-1947 zamieszkały we wsi Polków-Daćbogi w ówczesnym pow. węgrowskim, figuruje jako rozpracowywany przez UB "członek WiN" z partyzanckiego oddziału pod dowództwem "Mściciela", tj. ppor. Janusza Kotowskiego pseud. „Mściciel”. Figuruje w materiałach operacyjnych UB z PUBP Węgrów i WUBP w Warszawie z lat 1947-1959 - zarejestrowanych pod numerem AII1/1947. Akta te zawierają między innymi służbowe notatki i pisma UB, kartę E-14 dot. Henryka Rudnickiego, odpis jego oświadczenia z dnia 2 kwietnia 1947 jako "ujawnionego członka WiN" oraz postanowienie o skierowaniu ww. akt do archiwum. IPN BU 0203/555 (7535/II).
Henryk Rudnicki pseud. "Listek" występuje jako "członek oddziału >Mściciela<" (wraz z wieloma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowych organizacji zbrojnych) w materiałach operacyjnych UB z PUBP Węgrów i WUBP w Warszawie z lat 1947-1951. Henryk Rudnicki pseud. "Listek" występuje w zeznaniach - ujawnieniowym oświadczeniu ppor. Janusza Kotowskiego pseud. „Mściciel” z dnia 5 kwietnia 1947 jako "zamieszkały we wsi Polków pow. Węgrów" członek jego partyzanckiego oddziału w randze st. strzelca. IPN BU 0296/1 (2/KS/2) t. 2.
Henryk Rudnicki pseud. "Listek" występuje jako "członek AK" i już "zabity" (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami AK i innych niepodległościowych organizacji zbrojnych) w materiałach operacyjnych UB z PUBP Węgrów i WUBP w Warszawie z lat 1949-1954 - zarejestrowanych jako Rozpracowanie Obiektowe krypt. "Rzeka". Akta te dot. sprawdzeń, inwigilacji i operacyjnej kontroli środowisk kilkuset byłych żołnierzy i współpracowników AK i innych niepodległościowych organizacji zbrojnych z terenu pow. Węgrów. Zawierają one między innymi służbowe pisma, notatki i plany UB dot. różnych operacyjnych przedsięwzięć, sprawozdania, raporty i korespondencje kilku jednostek UB i MO, charakterystyki i doniesienia kilkunastu tajnych informatorów UB. IPN BU 0203/2279 (33518/II) t. 1.
.