Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Janusz
Nazwisko: Okrasa
Miejsce urodzenia: Otwock
Data urodzenia: 09-01-1954
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Czesława
Dodatkowe informacje:

W Wojskowych Obozach Internowania (do których należała JW 1013 w Budowie, gdzie powołano Janusza Okrasę) umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku. (źródło: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/44117,I-nazywali-to-Wojskiem-Polskim-Wojskowe-Obozy-Internowania-w-Polsce-19821983.html)



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Janusz Okrasa był członkiem NSZZ „Solidarność”. W okresie trwania stanu wojennego został internowany w dniu 5 listopada 1982 w wojskowym obozie specjalnym (JW 1013 w Budowie) pod pretekstem ćwiczeń wojskowych rezerwistów. Nie miało to jednak nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością państwa, podnoszeniem umiejętności żołnierskich, a służyło walce z opozycją i było dotkliwą represją wobec wcielonych. Ćwiczenia trwały do 2 lutego 1983. IPN BU 2832/8.
.