Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Oskar
Nazwisko: Stuhr
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 08-10-1881
Imię ojca: Leopold
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

W zasobie IPN znajdują się pod sygn. IPN Kr 1/2309 (1/10/11) po Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich - Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie 1984-1991 wspomnienia Oskara Stuhra zatytułowane:  "Moje wspomnienia z czasów okupacji hitlerowskiej 1939-1945".

Opracowanie dotyczy represji niemieckich na ludności polskiej, aresztowania profesorów UJ i polskiej inteligencji w listopadzie 1939 r., osadzenia Oskara Stuhra w więzieniu przy ul. Montelupich w m. Kraków i w obozie pracy w m. Nowy Wiśnicz; niemieckich represji i zabójstw więźniów, zbezczeszczenia więziennego kościoła, pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Opracowanie zawiera wykazy aresztowanych w 1939 r. oraz osób skierowanych do więzienia w 1940.

 



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Oskar Tadeusz Stuhr był rozpracowywany przez Wydział III WUBP/WUdsBP w Krakowie jako przedwojenny działacz Stronnictwa Narodowego, Prezes Koła SN Kraków-Podgórze, radny miasta Krakowa i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. Rozpracowanie zakończono i materiały złożono w archiwum WUdsBP w Krakowie 15.09.1955 pod sygn. 15663/II/55. Akta sprawy nie zachowały się. Akta o sygn. 15663/II/55 nie zachowały się. Wis na podstawie dokumentacji ewidencyjno-kartotecznej. brak daty rozpoczęcia akt
Rozpracowywany przez Wydział II WUBP w Krakowie jako przedwojenny adwokat związany z Ruchem Narodowym. Rozpracowanie zakończono i materiały sprawy złożono w archiwum WUdsBP w Krakowie pod sygn. 40563/II. Akta nie zachowały się. Akta o sygn. 40563/II nie zachowały się. Wpis na podstawie dokumentacji ewidencyjno-kartotecznej. brak daty rozpoczęcia akt
Ankieta GKBZH sporządzona na podstawie relacji świadka wydarzeń, uwięzionego przez Niemców w Wiśniczu Oskara Tadeusza Stuhra, w ramach śledztwa w sprawie profanacji i grabieży przez Gestapo i Volksdeutschów w 1940 roku zabytkowego barokowego kościoła przyklasztornego w Nowym Wiśniczu. Niemcy zrabowali wówczas rzeźby, obrazy, szaty liturgiczne, precjoza, rozebrano świątynię i ograbiono grobowce Lubomirskich. Materiały z kościoła Niemcy przeznaczyli na budowę rezydencji Otto Wächtera, pozostałe zagrabione dobra wywieziono. Akta o sygn. IPN BU 2448/524 (Zh III/31/35/68).
.