Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Piotr
Nazwisko: Gitlin
Miejsce urodzenia: Elbląg
Data urodzenia: 18-06-1962
Imię ojca: Aleksander
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Piotr Gitlin, w roku 1980 i 1981 uczeń Technikum Mechanicznego w Warszawie, występuje w zapisach kartoteki MSW dotyczącej "aktów wrogich wobec PRL". W tej kartotece zapisano między innymi, że Piotr Gitlin, zamieszkały na stałe w Elblągu uczeń IV klasy Technikum Mechanicznego w Warszawie, to "organizator i ideowy przywódca" organizacji pn. "Niezależny Związek Młodzieży >Kraj<" - działającej w Warszawie. Zapisano także, że w związku z powyższym z Piotrem Gitlinem przeprowadzono "rozmowę ostrzegawczo-profilaktyczną" (najprawdopodobniej po 13 grudnia 1981 - w okresie stanu wojennego). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Piotr Gitlin występuje (wraz z kilkuset innymi członkami niepodległościowych i wolnościowych organizacji młodzieżowych i innych) w materiałach Biura "C" MSW opracowanych w latach 1985-1987 i zatytułowanych "Informator o nielegalnych organizacjach i ugrupowaniach prowadzących antypaństwową i antysocjalistyczną działalność w Polsce w latach 1944-1985". Piotr Gitlin, odnotowany w tym opracowaniu jako zamieszkały w Elblągu "były uczeń jednej ze szkół średnich w Warszawie", występuje w piśmie szefa SB w Elblągu do szefa Biura "C" MSW (datowanym 3.12.1987) jako założyciel "Grupy Młodzieżowej Pacyfiści". W tym piśmie zapisano także, że ww. Grupa Młodzieżowa "powstała pod koniec 1981 roku w Zespole Szkół Zawodowych >Zamech< w Elblągu (...), liczyła około 50 członków, składała się z młodzieży szkół średnich, tj. Technikum Mechanicznego, Technikum Gastronomicznego i II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu". Nie podano jednak informacji o konkretnej działalności ww. Grupy Młodzieżowej, jej celach i okresie jej aktywności. IPN BU 0326/558 (11/IX/70) t. 1.
.