Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mieczysław Stanisław
Nazwisko: Mozdyniewicz
Miejsce urodzenia: Zbyszyce
Data urodzenia: 13-03-1896
Imię ojca: Julian
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Pułkownik Mieczysław Mozdyniewicz, uczestnik walk w Legionach Polskich w czasie I Wojny Światowej, w okresie międzywojenny ukończył Wyższą Szkołę Sztabu Generalnego i pełnił różne wysokie dowódcze stanowiska. Podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał do 1945 roku. W tym okresie, według jednego z informatorów był „organizatorem bojówek do zwalczania oficerów tzw. >agitatorów ideologii wschodnich<”, a po wyzwoleniu obozu utrzymywał kontakty z oficerami wywiadów zachodnich. Po powrocie do Polski był wrogo ustosunkowany do PPR i ZSRR i utrzymywał kontakty z dawnymi działaczami przedwojennymi. Ze względu na powyższe, objęto go rozpracowaniem w ramach sprawy „Targowica”. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Mieczysław Mozdyniewicz był rozpracowywany przez UB w Zielonej Górze (prawdopodobnie w ramach tej samej sprawy sprawy także w innych miastach po zmianie miejsca zamieszkania) w ramach materiałów operacyjnych prowadzonych w latach 1947-1956. Powodem rozpracowania był fakt, iż przed II Wojną Światową pozostawał wysokiej rangi oficerem. Pełnił m.in. funkcję Szefa Sztabu 28 Dywizji Piechoty, Dowódcy Pułku 12 Dywizji Piechoty i pracował w Oddziale I Sztabu Generalnego. Materiały 13848/A zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Mieczysław Mozdyniewicz w 1947 roku pozostawał w zainteresowaniu Wydz. V Sek. VI WUBP Poznań w związku z podejrzeniem o przynależność do "nielegalnej organizacji". Brak szczegółów dotyczących sprawy, zachował się lakoniczny zapis w kartotece ze wskazaniem na materiały "Ag.6". Materiałów Ag.6 brak.
Wymienionego dotyczyła ankieta repatriacyjna przesłana 10.02.1959 do Biura "C" MSW. Materiałów 825/d brak. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Mieczysław Mozdyniewicz był w latach 1947-1957 rozpracowywany przez UB/SB w Słupsku jako wyższy oficer Wojska Polskiego do 1939 roku, który w okresie powojennym, jeszcze przed powrotem do Polski, utrzymywał kontakty z oficerem wywiadu USA. Materiały 927/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Według zapisu na karcie K-1135 z kartoteki MON, Mieczysław Mozdyniewicz figurował w aktach b. Oddziału II Sztabu Generalnego jako oficer władający językiem francuskim. Określono go jako "typowego przedstawiciela legionistów, oddanego wyłącznie rządowi londyńskiemu". Wpis na podstawie zapisu kartotecznego.
.