Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Grażyna Róża
Nazwisko: Rojowska
Nazwisko rodowe: Janicka
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 09-03-1943
Imię ojca: Bolesław
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Grażyna Rojowska występuje w materiałach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. „Walcownia” zarejestrowanej w ewidencji operacyjnej 29.08.1980 pod nr. rej. KA 45288 i prowadzonej przez Grupę Operacyjną w Dąbrowie Górniczej Wydziału III „A” KW MO Katowice. Sprawę założono w związku z ogłoszeniem w dn. 29.08.1980 na terenie Kombinatu Metalurgicznego Huta „Katowice” w Dąbrowie Górniczej strajku okupacyjnego. Protestujący, na czele których stanął Komitet Strajkowy wysunęli żądania „poprawy warunków socjalnych i płacowych” oraz domagali się „utworzenia wolnych związków zawodowych”. Celem sprawdzenia było „ustalenie inspiratorów” protestu oraz „operacyjna kontrola wydarzeń” na terenie huty. Grażyna Rojowska występuje w aktach, ponieważ uczestniczyła w pracach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz utworzonego we wrześniu 1980 Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego, a następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. W ramach sprawy operacyjnej kontrolowano nowo powstałe struktury dążąc jednocześnie poprzez działania operacyjne do skłócenia i podważenia autorytetu głównych działaczy. W związku z prowadzonym sprawdzeniem ww. została objęta perlustracją korespondencji. W toku sprawy wykorzystano ok. 50 osobowych źródeł informacji (OZI) oraz technikę operacyjną. SOS krypt. „Walcownia” zakończono w dn. 9.01.1981. Materiały sprawy zarchiwizowano w Wydziale „C” KW MO Katowice pod sygn. 37878/II. IPN Ka 036/1703 (37878/II).
Grażyna Rojowska jako aktywny członek NSZZ „Solidarności” była inwigilowana w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Meduza” zarejestrowanego w ewidencji operacyjnej 16.03.1981 pod nr. rej. KA 46362 i prowadzonego przez Grupę Operacyjną w Dąbrowie Górniczej Wydziału III „A” KW MO Katowice, następnie przez Wydział V KW MO Katowice i Grupę Operacyjną w Dąbrowie Górniczej Wydziału V-1 KW MO Katowice oraz Sekcję V KM MO/RUSW Dąbrowa Górnicza. Sprawę założono z uwagi na fakt, iż ww. jako członek Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego przy Hucie „Katowice”, a następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice „zajmuje zdecydowanie negatywną postawę w stosunku do inicjatyw podejmowanych przez Partię i Rząd”. Celem kwestionariusza była operacyjna kontrola G. Rojowskiej, „neutralizowanie wrogich poczynań figurantki i wyeliminowanie jej z działalności antysocjalistycznej”. Internowana w ramach akcji „Jodła” i zwolniona z pracy w Hucie „Katowice”. W dn. 30.04.1982 w związku z informacją dotyczącą podjęcia przez ww. „negatywnej działalności” dokonano przeszukania w miejscu zamieszkania (wynik negatywny). W toku sprawy G. Rojowska była inwigilowana przez osobowe źródła informacji (5 tajnych współpracowników i 2 kontakty operacyjne), które miały m.in. za zadanie „inspirować sytuacje konfliktowe” w jej otoczeniu w celu izolacji ww. wśród działaczy „Solidarności” i w miejscu pracy. Z ww., która „bierze udział w mszach i zebraniach duszpasterstwa robotniczego” przeprowadzano również tzw. rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze. Kontrolę operacyjną zakończono 13.09.1986 z uwagi na „zaprzestanie wrogiej działalności”. W dn. 18.10.1986 materiały sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” WUSW Katowice pod sygn. 38646/II. IPN Ka 036/2423 t. 1 (38646/II).
Akta internowania Grażyny Rojowskiej, która została zatrzymana 13.12.1981 z uwagi na „aktywną działalność” w NSZZ „Solidarność” przy Kombinacie Metalurgicznym Huta „Katowice”. Osadzona w Areszcie Śledczym w Sosnowcu. Zwolniona na podstawie decyzji o uchyleniu internowania nr 81/82 z dn. 18.01.1982. Akta internowania w dn. 23.06.1982 zarchiwizowano w Wydziale „C” KW MO Katowice pod sygn. 38646/II. IPN Ka 036/2423 t. 2 (38646/II).
.