Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jarosław
Nazwisko: Krzesiński
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 02-07-1895
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Ludwika
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jarosław Krzesiński był w 1955 roku rozpracowywany przez Wydz. III Sek. IV WUdsBP w Bydgoszczy jako "b. major Armii Andersa". Brak szczegółów dotyczących sprawy, jej akta nie zachowały się. Materiałów R-90/55, D-10316/58 brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
Jarosław Krzesiński pozostawał w 1950 roku w zainteresowaniu operacyjnym PUBP w Bytowie jako "były oficer Armii Andersa". Materiałów 7118/50 brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
Materiały stanowią akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Z materiałów wynika, że Jarosław Krzesiński brał udział w kampanii wrześniowej jako oficer. W jej trakcie został ranny i dostał się do niewoli. W związku z nieudaną próbą ucieczki przeniesiony do lagru karnego w Norwegii. Po kapitulacji Niemiec pełnił służbę w wojsku. W 1946 roku powrócił do Polski, gdzie był rozpracowywany w związku z wrogimi wypowiedziami wobec panującego ustroju. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
.