Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Samulski
Miejsce urodzenia: Wyliny-Ruś gm. Szepietowo pow. Wysokie Maz.
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Samulski pseud. "Sroka" występuje jako członek "bandy >Huzara<" (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w aktach sądowych Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Akta te dot. sprawy karnej prowadzonej przeciwko Tadeuszowi Wojno pseud. "Raszyn" (synowi Józefa, ur. 20.12.1925). Tadeusz Wojno był oskarżony o to, że od maja 1945 do 10 kwietnia 1947 był członkiem "bojówki" dowodzonej przez partyzanta o pseudonimie "Wicher", a następnie przez "Huzara". Stanisław Samulski występuje w protokole przesłuchania Tadeuszowi Wojno - datowanym 27 lipca 1950. Występuje w nim jako członek partyzanckiego oddziału pod dowództwem "Huzara", tj. por./kpt. Kazimierza Kamieńskiego, który we wrześniu 1946 za zgodą "Huzara" udał się wraz z drugim partyzantem (Janem Małyszko) do Kosowa Lackiego, gdzie obaj zostali "otoczeni" przez siły UB i MO i następnie zabici po zbrojnej walce i wymianie strzałów. IPN Bi 212/4011 (Sr. 222/51).
Stanisław Samulski pseud. "Sroka" figuruje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1974-1977 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 1". Ta charakterystyka (opracowana na podstawie akt UB i MO z lat 40. i 50.) dot. oddziałów i członków VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej - walczących z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1952 na terenach powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy podziemia i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Stanisława Samulskiego pseudonim "Sroka" zapisano między innymi, że ww. mieszkaniec wsi Wyliny-Ruś pow. Wysokie Mazowieckie "w 1946 r. w bandzie >Huzara< był dowódcą sekcji. W dniu 12 IX 1946 r. w Kosowie Lackim pow. Sokołów Podlaski został zabity przez funkcjonariuszy PUBP w Sokołowie Podl. Razem z nim został zabity również dowódca sekcji bandy Jan Małyszko pseudonim >Piórko<". IPN Bi 019/1 (1/1) t. 2.
Stanisław Samulski występuje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z roku 1977 zatytułowanych "Banda >Huzara<". Ta "Charakterystyka nr 1" dot. oddziałów i członków VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej, w tym przede wszystkim zbrojnych akcji i "czynów przestępczych" partyzanckiego oddziału pod dowództwem por./kpt. Kazimierza Kamieńskiego pseud. "Huzar" - dokonanych w latach 1944-1952 na terenach powiatów Sokołów Podlaski, Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze. IPN BU 0177/1 (Charakterystyka nr 1, p. 69).
Stanisław Samulski pseud. "Sroka" figuruje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w aktach Wydz. "C" WUSW Białystok z lat 1987-89. Akta te zawierają kwestionariusze osobowe do "Charakterystyki nr 90" dot. organizacji "Wolność i Niezawisłość", Obwód Wysokie Mazowieckie, krypt. "1"/ "Anna"/ "Aster"/ "Amsterdam"/ "Aniela-51”. Kwestionariusz opracowany dn. 17.04.1989 dotyczy Stanisława Samulskiego pseud. "Sroka". Zapisano w nim, że ww. "od nieustalonego okresu do września 1946 r. był członkiem Oddziału KOW nielegalnej organizacji WiN Obwodu Wysokie Mazowieckie pod dowództwem Kamińskiego Kazimierza pseud. >Huzar<. W dniu 12 września 1946 r. w czasie akcji [UB] w Kosowie Lackim został zabity". IPN BI 019/131 (2/62) t. 4, IPN Bi 019/133 (2/62) t. 1.
.