Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Parczewski
Miejsce urodzenia: Mościce Dolne
Data urodzenia: 15-06-1919
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Rozpracowania Obiektowego krypt. „Columbia”, prowadzonego przez Referat I PUBP Włodawa w latach 1949-1952 (z dokumentów wynika, że w 1949 roku połączono sprawy RO krypt. „Łączność” i RO krypt. „Kontakt”, kontynuując objęte nimi zagadnienia w RO „Columbia”). W ramach sprawy „Columbia” ustalano i podejmowano kontrolę operacyjną wobec mieszkańców pow. włodawskiego utrzymujących „kontakty” z USA – w szczególności korespondencyjne, ale także poprzez „osobisty kontakt” z Ambasadą USA w Warszawie, rozpracowywano też obywateli polskich urodzonych w USA lub ubiegających się o tamtejsze obywatelstwo. Dążono do pozyskania informacji o stosunku tych osób do „Ustroju Demokracji Ludowej” w Polsce, ich udziału „w życiu polityczno-społecznym”, możliwości prowadzenia „wrogiej roboty”, zagrożenia ze strony służb wywiadowczych itp. Bronisław Parczewski został wymieniony w „Raporcie o przebiegu rozpracowania obiektowego” krypt. „Columbia” z 11.01.1951, skierowanym przez Referat I PUBP Włodawa do Wydziału I WUBP Lublin. Dane na jego temat ujęto w punkcie zawierającym charakterystyki kolejnych mieszkańców pow. włodawskiego, co do których stwierdzono, że „utrzymują kontakty korespondencyjne” z osobami zamieszkałymi w USA. Wpisano go pod poz. 127 tego zestawienia i scharakteryzowano następująco: „Przed wojną pracował w gospodarstwie rolnym, nie należał do żadnych org., sympatyzował tylko z org. AK. Po wyzwoleniu utrzymuje nadal szerokie kontakty z wrogim elementem zam. w Sławatyczach. Do obecnej rzeczywistości ustosunkowany wrogo. Utrzymuje kontakty korespondencyjne z rodziną i kolegami zam. w USA”. Akta o sygn. IPN Lu 08/211 (O-228).
Według zapisu inwentarzowego, w dniu 03.01.1956 PUdsBP Włodawa złożył w archiwum (WUdsBP Lublin) materiały ewidencyjne odnoszące się do Bronisława Parczewskiego. Nadano im sygn. E-8464. Dokumentację tę zniszczono za Protokołem z dnia 11.02.1967, sporządzonym przez Komisję powołaną Zarządzeniem Nr 015/65 Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego MO Lublin ds. Bezpieczeństwa z 29.10.1964, która zakwalifikowała m.in. akta E-8474 do wybrakowania zgodnie z wytycznymi MSW z 09.06.1964. Akta o sygn. E-8474 zniszczono w 1967 roku. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych.
.