Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Granitowski
Miejsce urodzenia: Pieczychwosty
Data urodzenia: 23-03-1911
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Tekla
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią tzw. „ankiety i karty na czyn” dot. osób z terenu pow. Bartoszyce, wytworzone w Wydziale „C” KWMO w Olsztynie. Ks. Józefa Granitowskiego dotyczy ankieta sporządzona 11.03.1975, zgodnie z którą w 1952 roku występował publicznie w sposób „wrogi ustrojowi PRL” i nawoływał do bojkotu wyborów. IPN Bi 065/154 (933/IV).
Józef Granitowski był rozpracowywany przez SB w ramach Teczki Ewidencji Operacyjnej na Księdza (TEOK), prowadzonej od 21.10.1963. Z zapisów ewidencyjnych wynika, że we wcześniejszym okresie był karany więzieniem za "nadużywanie wolności słowa i wyszydzanie ustroju podczas kazań", a także rozpowszechnianie "fałszywych widomości". Był także dwukrotnie karany administracyjne za "nielegalne zgromadzenia". Materiały o sygn. 14006/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
W latach 1958-1954 rozpracowywany przez SB w Stargardzie jako b. kapelan w Wojsku Polskim przed rokiem 1939, a następnie kapelan w partyzantce AK. Materiały o sygn. 5526/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta postępowania przed Sądem Wojewódzkim w Olsztynie w sprawie rozpowszechniania „fałszywych informacji mogących wyrządzić szkodę interesom państwa polskiego” prowadzanego przeciwko ks. Józefowi Granitowskiemu. Został on zatrzymany w związku z treścią głoszonych kazań, w których krytykował władzę w PRL i ZSRR oraz działania organów bezpieczeństwa. Z materiałów archiwalnych wynika nadto, że w czasie II Wojny Światowej spotykał się na terenie okupowanym z delegatami rządu londyńskiego i brał udział w organizowaniu oddziałów AK. W akcie oskarżenia z 30.03.1953 zarzucono mu publiczne wyszydzanie ustroju i rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości”, w tym dotyczących mordu katyńskiego. Postępowanie ostatecznie umorzono na mocy amnestii. IPN Ol 9/396 (IV K 56/53).
Akta sądowe w sprawie o odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności na podstawie wniosku Józefa Granitowskiego, prowadzonej przed Sądem Wojewódzkim w Olsztynie w 1957 roku. We wniosku wskazano, że w czasie aresztu stosowano wobec ww. wyzwiska, zamykano w zimnej izolatce, bez odpowiedniej odzieży i odmawiano pomocy lekarskiej, co skutkowało problemami zdrowotnymi w kolejnych latach. Wniosek o odszkodowanie został oddalony. IPN Ol 105/20 (IV Kow 224/57).
Akta kontrolne śledztwa przeciwko Józefowi Granitowskiemu, prawdopodobnie dotyczące rozpowszechniania "fałszywych wiadomości" w czasie kazań, co poprzedzało wszczętą sprawę sądową. Materiały zniszczono. Materiały o sygn. 3678/III zostały zniszczone Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych.
.