Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Aleksander
Nazwisko: Wężyk
Miejsce urodzenia: Kije gm. Gruszczyce pow. Sieradz
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Aleksander Wężyk, mieszkaniec wsi Kije pow. Sieradz i w latach 1946-1947 żołnierz niepodległościowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami KWP) w materiałach operacyjnych UB z PUBP w Sieradzu i Wydz. III WUBP w Łodzi z lat 1947-1950 zatytułowanych "Działalność band KWP" na terenie województwa łódzkiego. Materiały te obejmują m.in. raporty i meldunki UB, telefonogramy, sprawozdania, doniesienia agenturalne, protokoły przesłuchań świadków i osób podejrzanych, plany operacyjnych działań UB. Dotyczą m.in. partyzanckich oddziałów KWP pod dowództwem por. Antoniego Chowańskiego pseudonim "Kuba" oraz por. Jana Kwapisza pseudonim "Lis-Kula". Aleksander Wężyk występuje w tych aktach jako "członek bandy Chowańskiego Antoniego zamieszkały we wsi Kije gm. Gruszczyce pow. Sieradz", który został "zabity dnia 12.04.1947 r.". IPN Ld PF10/743 (979/X).
Aleksander Wężyk występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Konspiracyjnego Wojska Polskiego) w materiałach operacyjnych UB z PUBP w Sieradzu i Wydz. III WUBP w Łodzi z lat 1948-1950. Materiały te obejmują m.in. plany, meldunki i raporty PUBP w Sieradzu za lata 1948-1950 - dotyczące działalności zbrojnego podziemia na terenie powiatu sieradzkiego, w tym przede wszystkim partyzanckich oddziałów i grup Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Do akt załączono m.in. listy zatrzymanych, aresztowanych i już zabitych członków KWP, wykazy "melin" i kontaktów oddziałów KWP, spisy członków i współpracowników kilku oddziałów KWP. IPN Ld PF10/375 t. 1 (396/X).
Aleksander Wężyk figuruje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim, okres działalności: 1945-1948, opracowanie nr 279, Łódź 1978". To opracowanie obejmuje głównie kwestionariusze osobowe kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP, w tym Aleksandra Wężyka. Zapisano w nim między innymi, iż Aleksander Wężyk to mieszkaniec wsi Kije gm. Gruszczyce pow. Sieradz, który w latach 1946-1947 był członkiem "nielegalnej organizacji KWP działającej w woj. łódzkim, brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. Zabity 12 kwietnia 1947 r.". IPN Ld 030/279 (1506/X) t. 7.
.