Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Góralczyk
Miejsce urodzenia: Mały Płock pow. Łomża
Data urodzenia: 20-11-1924
Imię ojca: Aleksander
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jerzy Góralczyk pseudonim "Mały", ur. 20.11.1924 we wsi Mały Płock pow. Łomża, figuruje jako skazany na karę śmierci żołnierz AK-AKO w aktach UB z WUBP w Białymstoku z roku 1946 zatytułowanych "Obwieszczenia o karze śmierci 1946 r.". Te obwieszczenia wojskowej prokuratury w Białymstoku dot. przede wszystkim skazania na karę śmierci w trybie doraźnym w roku 1946 oraz pozbawienia praw publicznych i obywatelskich na zawsze kilkudziesięciu żołnierzy i współpracowników antykomunistycznego podziemia, w tym m.in. Jerzego Góralczyka. Na str. 5 tych akt zamieszczono pismo prokuratury sądu okręgowego w Łomży - informujące o skazaniu Jerzego Góralczyka syna Aleksandra w dn. 6 marca 1946 "na karę śmierci za to, że jako czynny członek >A.K.< pseud. >Mały< pozostawał w nielegalnej organizacji do chwili aresztowania, tj. do dnia 16 lutego 1946 r. i posiadał broń palną, niemiecki pistolet automatyczny systemu MPi, co (...) wskazuje na włączenie się oskarżonego w akcję rozbójniczą". Na końcu ww. pisma zapisano, że wyrok śmierci na Jerzym Góralczyku [wówczas 21-letnim] "wykonano dnia 8 marca 1946 r. o godz. 19 min. 27". IPN Bi 033/7.
Jerzy Góralczyk syn Aleksandra figuruje jako skazany na karę śmierci żołnierz AK-AKO w aktach komunistycznego MON z roku 1946 zatytułowanych "Okólniki i zarządzenia [Szefa Departamentu Służby Sprawiedliwości Ministerstwa Obrony Narodowej i Naczelnego Prokuratora Wojskowego] dotyczące postępowania w trybie doraźnym" za okres od lipca do listopada 1946. Na str. 6 tych akt zamieszczono pismo prokuratury sądu okręgowego w Łomży - informujące o skazaniu Jerzego Góralczyka dn. 6 marca 1946 na karę śmierci "za to, że do chwili aresztowania dn. 16 lutego 1946 r. pozostawał w nielegalnej organizacji i posiadał broń palną, niemiecki pistolet automatyczny MPi, co wskazuje na włączenie się oskarżonego w akcję rozbójniczą. Ponadto oskarżony dokonał we wrześniu 1945 r., wraz z grupą liczącą 8 osób, napadu rabunkowego na obywatela (...) zam. w Budach pow. Łomża, który został dotkliwie pobity i obrabowany". Na końcu ww. pisma zapisano, że wyrok śmierci na Jerzym Góralczyku "wykonano 8 marca 1946 r. o godz. 19 minut 27". IPN Bi 172/5 (16).
.