Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Supruniuk
Miejsce urodzenia: ZAGŁUSZE
Data urodzenia: 11-10-1921
Imię ojca: Adam
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Z pisma z dnia 27.12.1977 wynika, iż po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren powiatu Nisko brał udział w organizowaniu Gminnych Rad Narodowych, Milicji Obywatelskiej oraz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (IPN BU 01137/230, rozdział III, k. 89). W okresie od 24.10.1944 do 30.04.1949 brał udział w walce z okupantem, "bandami i reakcyjnym podziemiem". Z pisma z dnia 17.12.1946 wynika, że pełniąc służbę na stanowisku szefa PUBP w Krośnie przyczynił się do rozbicia bandy „Zubryda” działającej w południowych powiatach województwa rzeszowskiego (IPN BU 01137/230, rozdział III, k. 18). W 1947 kurs szefów PUBP. Od 15.09.1953 do 19.11.1954 roczny kurs w Centralnej Szkole PZPR. W latach 1955-1958 oddelegowany do pracy w rezydenturze oficjalnie kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady PRL w Berlinie. Od 12.07.1965 do 3.07.1970 oddelegowany do Ambasady PRL w Pradze w charakterze II sekretarza (od lipca 1967 awans na I sekretarza i kierownika Wydziału Konsularnego). Od 1.08.1973 do 30.11.1975 oddelegowany do Ambasady PRL w Berlinie w charakterze I sekretarza, nieoficjalnie zajmował stanowisko oficera operacyjnego.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP ROZWADÓW KIEROWNIK - 20-09-1944
IPN BU 01137/230, IPN BU 2174/5572 5725/V, 1662/82/571 akta osobowe
PUBP NISKO KIEROWNIK - 06-06-1945
PUBP PRZEWORSK KIEROWNIK - 07-09-1945
PUBP KROSNO SZEF - 30-01-1946
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA BIURA PERSONALNEGO - 10-01-1947
MUBP GDYNIA ZASTĘPCA SZEFA P.O. SZEFA - 15-02-1947
MUBP GDYNIA SZEF - 01-09-1947
PUBP ELBLĄG SZEF - 01-02-1948
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ V NACZELNIK - 15-04-1949
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ VII, SEKCJA I KIEROWNIK - 15-04-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ IV, SEKCJA IV KIEROWNIK - 01-08-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ IV, SEKCJA II KIEROWNIK - 23-06-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ III ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-08-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ VI ZASTĘPCA NACZELNIKA - 15-05-1953
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) - 20-11-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) - 01-04-1955
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) płk 16-05-1965 07-01-1977