Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Czesław
Nazwisko: Borecki
Nazwisko rodowe: Byk
Miejsce urodzenia: MAŁACHÓW
Data urodzenia: 06-07-1922
Imię ojca: Bronisław
Imię matki: Florentyna
Dodatkowe informacje:

W okresie 08.1943-07.1944 komendant Oddziału AL im. M. Langiewicza; od lipca 1944 dowódca 1 Baonu I Brygady na ziemi kieleckiej. ///
Wg charakterystyki służbowej z 23.08.1946: "Za dobre wywiązywanie się został przeniesiony na jeden z największych miejskich urzędów w naszym województwie. Największe uprzemysłowione miasto i najbardziej zagrożone przez bandy terrorystyczne bandyckie. I na tym odcinku pracy wywiązuje się, niejednokrotnie rozpracował drogą agenturalną i rozgromił grasujące bandy" (k. 11 cz. III akt osobowych).
Wg wniosku personalnego: "Dzięki jego zdolnościom, umiejętnej pracy operatywnej, jak również zdolności poznawania kadr teren powiatu częstochowskiego został oczyszczony z elementu reakcyjnego" (k. 16 cz. III akt osobowych). ///
W październiku 1962 skierowany do pracy w Grupie Operacyjnej krypt. "Wisła". ///
Od 3.08.1947 miesięczny kurs dla szefów PUBP w CS MBP; od 16.04.1951 sześciomiesięczny kurs przeszkolenia aktywu kierowniczego w MBP. W okresie 1.08.1955-1.08.1956 kurs specjalny w Wyższej Szkole KGB w ZSRS.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MUBP KIELCE BRAK KIEROWNIK - 25-01-1945
IPN BU 0194/3406 13500/V akta osobowe
MUBP RADOM BRAK KIEROWNIK - 28-08-1945
MUBP CZĘSTOCHOWA BRAK SZEF - 01-09-1946
WUBP KIELCE BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-11-1947
WUBP KIELCE BRAK ZASTĘPCA SZEFA - 01-03-1948
WUBP KIELCE BRAK P.O. SZEFA - 05-02-1950
WUBP ŁÓDŹ BRAK SZEF - 01-12-1951
WUBP ZIELONA GÓRA BRAK SZEF - 15-04-1954
WUdsBP ZIELONA GÓRA BRAK KIEROWNIK - 01-01-1955
KdsBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 01-08-1956
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01-08-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ III NACZELNIK ppłk 28-11-1956 31-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, KIEROWNICTWO INSPEKTOR - 10-06-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI NACZELNIK - 01-05-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 15-02-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, GRUPA III KIEROWNIK - 01-10-1965
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 01-09-1967
MSW WARSZAWA GŁÓWNY INSPEKTORAT MINISTRA ZASTĘPCA KIEROWNIKA płk 09-10-1967 15-11-1971