Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Czesław
Nazwisko: Kiszczak
Miejsce urodzenia: ROCZYNY
Data urodzenia: 19-10-1925
Imię ojca: Jan
Imię matki: Rozalia
Dodatkowe informacje:

Żołnierz zawodowy, genrał broni - rozkaz z dnia 20.09.1983r. W PPR od 23.06.1945, następnie w PZPR. Podczas wojny na robotach w Niemczech, w okresie 1944 do stycznia 1945 członek Befreiungs Front Komunistycznej Partii Austrii w Wiedniu, pseudonim "Frytz". Po powrocie do kraju p.o. Sekretarza Komitetu Gromadzkiego PPR - brak bliższych danych. Następnie w okresie 28.06. - 7.11.1945r. słuchacz Centralnej Szkoły PPR w Łodzi. Od 7.11.1945r. ochotnicza służba w LWP, w okresie 7.11. do 18.12.1945r. Kurs przy Oficerskiej Szkole Polityczno-Wychowawczej. W 1954r. ukończył Wyższą Szkołę Piechoty w Rembertowie, Akademię Sztabu Generalnego w 1957, Kurs Operacyjno-Strategiczny w Akademii Sztabu Generalnego SZ ZSRR w 1975r. Ponadto, między innymi: 1945 -1953 służba w Głównym Zarządzie Informacji WP, 1957-1973r. w Wojskowej Służbie Wewnętrznej, w okresie 5.04.1979 - 23.07.1981r. Szef WSW. Pełniący obowiązki Szefa i Szef Zarządu II [Wywiadowczego] Sztabu Generalnego WP, w okresie 1973 do 1979r. Uczestnik operacji "Dunaj" w 1968r.
Uchwałą sejmu PRL z dnia 12.09.1989r. powołany na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych.
Źródło: IPN BU 2174/7098, k.1, 1v, 3, 4, 4v, 14, 24-24v. IPN BU 2347/4, k. 10, 21.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Oddziałowa Organizacja Partyjna w Akademii Sztabu Generalnego Rembertów PZPR 16-09-1954 5-09-1955 IPN BU 2174/7098, k. 43.
Ii Sekretarz Podstawowa Organizacja Partyjna w Akademii Sztabu Generalnego Rembertów PZPR 01-10-1955 30-08-1956 IPN BU 2174/7098, k. 40.
Członek Komitet Partyjny Szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej Warszawa PZPR 1964 1969 IPN BU 2174/7098, k.24-24v.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 02-1980 20-07-1981 IPN BU 2174/7098, k. 1v. T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 255.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 07-1981 01-1990 T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 372.
Kierownik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Warszawa Brak 23-07-1981 31-07-1981 IPN BU 2347/4, k. 22.
Minister Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Warszawa Brak 31-07-1981 6-07-1990 IPN BU 2347/4, k. 7, 20. T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 208.
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 165-166. IPN BU 2174/7098, k. 14. IPN BU 2347/4, k. 61; IPN BU 1585/17379, s. 2.
Zastępca Członka Biuro Polityczne Komitet Centralny Warszawa PZPR 25-02-1982 3-07-1986 T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 258.
Członek Biuro Polityczne Komitet Centralny Warszawa PZPR 03-07-1986 29-01-1990 T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 258, 262.
Prezes Rada Ministrów Polskiej Rzezczypospolitej Ludowej Warszawa Brak 02-08-1989 24-08-1989 IPN BU 2347/4, k. 12. T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 174.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały ZS Karta E-14:"ZS 3745/723/K" Według zapisu w dzienniku archiwalnym zespołu ZS - sygn. IPN Z/001712/27 materiały archiwalne odnoszące sie do zapisu na wspomnianej wyżej karcie zostały zniszczone.
Kartoteka byłych funkcjonariuszy MSW Ke-14 Na karcie - przebieg służby z okresu pełnienia funkcji Ministra Spraw Wewnętrznych.