Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Krzysztof
Nazwisko: Straus
Miejsce urodzenia: Pajęczno
Data urodzenia: 27-06-1959
Imię ojca: Zygmunt
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Krzysztof Straus, w latach 1988-1990 członek Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Częstochowie, występuje w aktach operacyjnych SB z WUSW w Częstochowie zarejestrowanych jako Sprawa Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Niezależni” (nr rej. 11643). Sprawę tę założono w Wydz. III WUSW w Częstochowie w dniu 13 kwietnia 1989 ze względu na ukonstytuowanie się w dniu 8 kwietnia 1989 na terenie Częstochowy Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” - w celu prowadzenia przygotowań do udziału środowisk związkowych i społecznych „S” w (uzgodnionych z władzami PRL) wyborach do Sejmu i Senatu. Dnia 9.05.1989 Sprawę Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Niezależni” przekwalifikowano na Sprawę Obiektową, w ramach której poddano operacyjnej kontroli członków istniejących struktur „Solidarności”, w tym ww. Komitetu Obywatelskiego, a także ich działań. Krzysztof Straus występuje w tych materiałach SB jako przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „S” w Pajęcznie. Akta sprawy "Niezależni" złożono do archiwum pod sygn. 131/IV. IPN Ka 010/71 (131/IV) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Krzysztof Straus, w latach 1978-1985 student Wydz. Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) na UŁ figuruje we wspomnieniach własnych zatytułowanych "Dziennik wydarzeń, których byłem naocznym świadkiem i aktywnym uczestnikiem - spisany w Święta Bożego Narodzenia 1981 r.". Te wspomnienia Krzysztofa Strausa zostały przekazane archiwum łódzkiego IPN w roku 2000. IPN Ld 299/1.
.