Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Maksymilian
Nazwisko: Darewski
Miejsce urodzenia: WARTA
Data urodzenia: 04-06-1919
Imię ojca: Zygmunt
Imię matki: Róża
Znany/a też jako:
Mordka Minc

Maksymilian Minc

Maks Minc urodzony/a LUBLIN
Imiona rodziców: Zendel Drożna


Dodatkowe informacje:

W latach 20-tych wraz z rodzicami wyemigrował do Essen w Niemczech, gdzie wstąpił do organizacji pionierów „Pionierrerband”. W 1934 wyjechał do Belgii; tam zetknął się z „grupą starszych towarzyszy”-komunistów. W 1936 wraz z rodzicami został wysiedlony jako „niepożądany obcokrajowiec” do Francji, skąd w końcu października udał się do Hiszpanii. Tam, mimo młodego wieku (17 lat) skierowano go do 123 Brygady 27 Dywizji, gdzie działał aktywnie w Komunistycznej Partii Hiszpanii. W 1938 z polecenia KC KPD w Barcelonie wrócił do Paryża i przekazano do Centralnego Aktywu Niemieckiej Młodzieży Komunistycznej. W 1939 został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie dla internowanych we Francji, a następnie deportowany do obozu dla internowanych w Djelfie (Afryka), gdzie przebywał (m.in. z H. Toruńczykiem i E. Szyrem) do 1943. W kilka miesięcy po wylądowaniu desantu alianckiego w Afryce, zgodnie z uchwałą partii, został przydzielony do angielskich kompanii roboczych. W końcu 1943 otrzymał obywatelstwo sowieckie i w końcu tegoż roku wraz grupą towarzyszy udał się przez Egipt do Związku Sowieckiego, gdzie został przydzielony do Batalionu Szturmowego pod dow. H. Toruńczyka (7.03. -20.09.1944). Po wyzwoleniu skierowany z wojska do aparatu bezpieczeństwa (wg życiorysu z k. 10-12 mat. arch. sygn. IPN BU 0137/68). ///
Z dniem 15.01.1953 zwolniony w związku z przejściem do innej pracy. ///
3.06.1969 wyjechał do Izraela na pobyt stały.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
RBP LUBLIN CENZURA WOJSKOWA, DZIAŁ KORESPONDENCJI MIĘDZYNARODOWEJ KIEROWNIK - 22-09-1944
IPN BU 01737/67, IPN BU 2174/4513, IPN BU 1268/20370 10922/V, CAW 1597/76/37, N-170112 akta osobowe
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ II, SEKCJA III KIEROWNIK - 01-06-1945
WUBP ŁÓDŹ SEKCJA II SPECJALNA ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 18-06-1945
MBP WARSZAWA SAMODZIELNY WYDZIAŁ II STARSZY REFERENT - 28-07-1945
MBP WARSZAWA SAMODZIELNY WYDZIAŁ II, ODDZIAŁ IV ZASTĘPCA NACZELNIKA - 24-02-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ III KIEROWNIK - 16-06-1949
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ II, SEKCJA I KIEROWNIK - 01-03-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ I, SEKCJA I KIEROWNIK mjr 01-01-1951 15-01-1953
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) - 01-01-1956
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IV ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-03-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IX ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ VIII ZASTĘPCA NACZELNIKA ppłk 01-07-1958 31-01-1961
.