Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Władysław
Nazwisko: Guderski
Miejsce urodzenia: KOLONIA ADAMÓWKA
Data urodzenia: 06-01-1926
Imię ojca: Edmund
Imię matki: Leontyna
Znany/a też jako:
Władysław Guderski
urodzony/a 08- 01-1926 DUBNO

Dodatkowe informacje:

W okresie 14.12.1954- 9.09.1988 zawodowa służba wojskowa (Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW - służbę zakończył ze stopniem pułkownika). ///
Wg życiorysu: „W 1944 wstąpiłem do oddziału partyzanckiego imieniem pod dowództwem majora Sobiesiona pseudonim . Dnia 9.6.1944 wraz z całą brygadą partyzancką dołączyłem do Wojska Polskiego .” (z akt osobowych, b.p.). ///
„Brał udział w walkach z bandami faszystowsko-rabunkowymi i UPA na terenie woj. Lublin i okazał się oficerem odważnym. Ponadto brał udział w walce i likwidacji bandy na terenie pow. Lubartów i bandy , na terenie pow. Lubartów i Lublin, przyczyniając się swą inicjatywą do schwytania bandytów żywcem, zadania strat w zabitych i rannych oraz zdobytej broni i amunicji.” (pisownia oryginalna, wniosek z dnia 4.05.1948, b.p.). ///
W okresie 18.11.1944-15.02.1945 Szkoła Oficerów Piechoty w Jaskowie; 15.10.1949-28.08.1950 oraz 1.11.1953-30.09.1954 Wyższa Szkoła Piechoty w Rembertowie; 1.10.1962-30.07.1963 Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów Akademii Sztabu Generalnego im. Karola Świerczewskiego (specjalność: ogólno-wojskowa).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WW ŁÓDŹ 2 SAMODZIELNA BRYGADA KWATERMISTRZ BATALIONU - 18-11-1944
IPN BU 2174/6838 1840/94 akta osobowe
KBW BIAŁYSTOK 2 PUŁK DOWÓDCA PLUTONU - 18-05-1945
CW KBW LEGNICA SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ - 28-01-1946
WBW LUBLIN DOWÓDZTWO WBW WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO DOWÓDCA KOMPANII ZWIADOWCZEJ - 21-08-1946
KBW LUBLIN 3 BRYGADA, 4 BATALION STARSZY ADIUTANT - 15-11-1947
SO KBW LEGNICA 2 BATALION DOWÓDCA - 29-08-1950
KBW WARSZAWA 1 SPECJALNA BRYGADA SZEF SZTABU mjr 15-09-1954 13-12-1954
.