Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Kowalczyk
Miejsce urodzenia: Pabianice
Data urodzenia: 12-12-1924
Imię ojca: Adam
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:

Od października 1946 r. do 15.12.1948 r. członek PPS.
Od 15.12.1948 r. w PZPR.
Ukończył dwuletnie studium zaoczne w Punkcie Konsultacyjnym w Katowicach Centralnej Szkoły Partyjnej przy Komitecie Centralnym PZPR w Warszawie (AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, 301/IV/157 k. 61).
Według przebiegu kariery zamieszczonym na okładce akt osobowych pracownika Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach funkcję referenta Wydziału Ekonomicznego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach pełnił od 01.05.1950 r., a od 31.08.1956 r. pełnił funkcję kierownika Wydziału Hutniczego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Ponadto od 01.05.1968 r. pełnił funkcję kierownika Wydziału Ekonomicznego Komitetu Centralnego PZPR w Warszawie.
Podczas okupacji w okresie od 1941 do 1944 trykociarz w Zakładach Michel "Trykociarnia" w Pabianicach, następnie laborant w Zakładach Chemicznych w Pabianicach, od 1945 do września 1948 roku.
W czasie styczeń 1954r do września 1956r. Zastępca Kierownika Wydziału Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, brak dokładniejszych danych.
Od 06.1969 r. do 01.1982 r. poseł na Sejm PRL V-VIII kadencji (25.01.1982 r. zrezygnował z mandatu poselskiego).
Od 10.1974 r. generał brygady MO, od 10.1977 r. generał dywizji MO.
Źródła: AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, 301/IV/157 k. 61; Tamże, teczka osobowa 1561; IPN 0218/2005, k. 2; IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek brak Komitet Miejski Gliwice PZPR 1950 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Referent Wydział Ekonomiczny Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 01-06-1950 1951 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Instruktor Wydział Ekonomiczny Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 23-08-1951 28-02-1952 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Kierownik Sektor Chemiczny, Wydział Przemysłu Ciężkiego Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 01-03-1952 01-1954 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Zastępca Kierownika Wydział Przemysłu Ciężkiego Komitet Wojewódzki Stalinogród PZPR 07-01-1954 09-1956 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, 301/IV/181, k. 16; Tamże, teczka osobowa 1561.
Kierownik Wydział Przemysłu Ciężkiego Komitet Wojewódzki Stalinogród PZPR 09-1956 06-1957 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Kierownik Wydział Ekonomiczny Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 07-1957 02-1960 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561; IPN BU 0218/2005, k. 2, IPN BU 2347/5/CD/1; Informator robotniczy 1979. Warszawa 1979, s. 14.
Sekretarz Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 02-1960 06-1968 IPN BU 0218/2005, k. 2, IPN BU 2347/5/CD/1;
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 23-02-1960 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Członek sekretariat Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 23-02-1960 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 20-06-1964 11-1968 AP Katowice, KW PZPR w Katowicach, teczka osobowa 1561; IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 377.
Kierownik Wydział Przemysłu Ciężkiego i Komunikacji Komitet Centralny Warszawa PZPR 06-06-1968 16-03-1971 IPN BU 2347/5/CD/1; Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR, red. K. Persak, s. 134.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 12-1968 07-1981 IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 377.
Kierownik Wydział Przemysłu i Komunikacji Komitet Centralny Warszawa PZPR 16-03-1971 01-1972 IPN BU 2347/5/CD/1; AAN CK X 3793; Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR, red. K. Persak, s. 134.
Sekretarz Komitet Centralny Warszawa PZPR 11-12-1971 22-06-1973 IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 264.
Minister Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Warszawa Brak 22-03-1973 8-10-1980 IPN BU 2347/5/CD/1; IPN BU 0218/2005, k. 2., Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 208.
Zastępca Członka Biuro Polityczne Komitet Centralny Warszawa PZPR 06-1973 12-1975 IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 377.
Członek Biuro Polityczne Komitet Centralny Warszawa PZPR 12-12-1975 2-12-1980 IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 261.
Wiceprezes Rada Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa Brak 08-10-1980 12-02-1981 IPN BU 2347/5/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 176.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta osobowe funkcjonariusza Karta P-12/2 IPN BU 0218/2005 (MSW 16399/V).