Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 21-11-2022 08:48

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Aleksander
Nazwisko: Majchrzak
Miejsce urodzenia: ŻABIANKA
Data urodzenia: 06-04-1926
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Katarzyna
Znany/a też jako:
Aleksander Majchrzak
urodzony/a 16- 04-1926

Dodatkowe informacje:

W okresie 12.05.1945-21.09.1950 służba wojskowa. ///
Wg wniosku z 21.03.1968 (k. 62 mat. arch. sygn. IPN BU 2174/6299): „(…) brał aktywny udział w akcji zwalczania reakcyjnego podziemia w składzie G.[rupy] O.[peracyjnej] . Dowodzony niego pluton odniósł szereg powaznych sukcesów w likwidacji band UPA.” ///
W okresie 20.08.1956-7.08.1960 attaché wojskowy morski i lotniczy przy Poselstwie PRL w Danii; 3.08.1963-30.09.1966 attaché wojskowy przy Polskiej Misji w Berlinie Zachodnim; 25.06.1974-21.04.1975 delegowany do pracy w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie; 5.06.1979-1.12.1982 attaché wojskowy przy Ambasadzie PRL w Wielkiej Brytanii; 5.10.1985-13.10.1986 delegowany do pracy w Międzynarodowej Komisji Nadzoru Państw Neutralnych w Korei. ///
W okresie 2.11.1949-16.09.1950 kurs oficerów zwiadu przy Wyższej Szkole Piechoty; 3.11.1953-1.09.1955 słuchacz Fakultetu Rozpoznawczego przy Akademii Sztabu Generalnego; 2.10.1972-2.12.1972 kurs przeszkolenia kierowniczej kadry szczebla taktyczno-operacyjnego wojsk lądowych przy Akademii Sztabu Generalnego; w 1976 dwumiesięczny kurs przy Akademii Dyplomatycznej w ZSRS.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
O II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ I, SEKCJA I STARSZY POMOCNIK KIEROWNIKA - 22-09-1950
IPN BU 2174/6299, IPN BU 0305/205, IPN BU 0305/350 1783/90, 7471/124, 6932/91/11 akta osobowe
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I, WYDZIAŁ I POMOCNIK SZEFA - 01-01-1952
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I, WYDZIAŁ I STARSZY POMOCNIK SZEFA - 23-07-1953
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ROZPOZNANIA WOJSKOWEGO SZEF - 02-09-1955
MON WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA SZTABU GENERALNEGO - 18-04-1956
Z II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH OFICER ATTACHATU WOJSKOWEGO - 28-08-1956
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ IV STARSZY POMOCNIK SZEFA - 08-08-1960
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I, WYDZIAŁ II SZEF - 15-08-1960
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ II SZEF - 01-02-1963
Z II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH OFICER ATTACHATU WOJSKOWEGO - 03-08-1963
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I SZEF - 01-10-1966
Z II SG WP WARSZAWA BRAK STARSZY OFICER OPERACYJNY - 06-10-1966
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ XXIV SZEF - 01-02-1970
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ III SZEF - 01-03-1973
Z II SG WP WARSZAWA JEDNOSTKA WOJSKOWA NR 2000 ODDELEGOWANY - 25-06-1974
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ III SZEF - 22-04-1975
OS Z II SG WP WARSZAWA BRAK KOMENDANT - 16-06-1975
Z II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH OFICER ATTACHATU WOJSKOWEGO - 05-06-1979
MON WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA SZTABU GENERALNEGO - 02-12-1982
Z II SG WP WARSZAWA BRAK NA ETACIE GRUPY DYSPOZYCYJNEJ - 01-01-1983
Z II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ POLITYCZNY SEKRETARZ KOMITETU PZPR-ZASTĘPCA SZEFA - 18-04-1983
Z II SG WP WARSZAWA BRAK NA ETACIE GRUPY DYSPOZYCYJNEJ - 01-01-1984
Z II SG WP WARSZAWA JEDNOSTKA WOJSKOWA NR 2000 ODDELEGOWANY - 05-10-1985
Z II SG WP WARSZAWA BRAK NA ETACIE GRUPY DYSPOZYCYJNEJ płk 14-10-1986 14-11-1986
.