Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Andrzej
Nazwisko: Benesz
Miejsce urodzenia: Tarnów
Data urodzenia: 14-02-1918
Imię ojca: Jan
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

W SD od 14.04.1945 r;. Prawnik, studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (brak bliższych danych) i archeolog, studiował na Uniwersytecie Wrocławskim (brak danych). W czasie wojny żołnierz AK (m.in. organizator ZWZ na terenie powiatu Bochnia); współorganizator i sekretarz PK SD w Bochni. W latach 1945-1946 pracownik umysłowy Spółdzielni "Społem" w Bochni, następnie w latach 1946-1947 kierownik planowania w Centrali Złomu w Szczecinie. Członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu (1974-1976), od 1973 r. prezes Polskiego Związku żeglarskiego.
Od 1957 poseł na Sejm PRL – II-VI kadencji; w latach 1971-1976 wicemarszałek Sejmu PRL. Zmarł tragicznie 27.02.1976 r.
Źródła: AIPN Kr 010/4236; Archiwum Akt Nowych KC PZPR Biuro Spraw Kadrowych 237/XXIII-767, s. 2, 3, 9, 10, 12; H. Wosiński, SD w Polsce Ludowej, Cz. III, s. 29; A. Rajewski, W. W. Spychalski, Nasi przedstawiciele. Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL w kadencjach V, VI, VII, Warszawa 1980, s. 12; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 335.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor WK Szczecin SD 1947 H. Wosiński, SD w Polsce Ludowej, Cz. III, s. 29.
Sekretarz WK Szczecin SD 12-1947 31-08-1952 AAN KC PZPR BSK 237/XXIII-767, s. 3.
Sekretarz WK Koszalin SD 01-09-1952 31-08-1958 AAN KC PZPR BSK 237/XXIII-767, s. 3.
Zastępca Członka CK Warszawa SD 1954 1958 AAN KC PZPR BSK 237/XXIII-767, s. 8.
Członek CK Warszawa SD 01-1958 26-02-1976 AAN KC PZPR BSK 237/XXIII-767, s. 8; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 335.
Sekretarz WK Gdańsk SD 01-09-1958 1971 AAN KC PZPR BSK 237/XXIII-767, s. 3; H. Wosiński, SD w Polsce Ludowej, Cz. III, s. 29.
Członek PREZYDIUM CK Warszawa SD 19-06-1962 26-02-1976 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 302; H. Wosiński, SD w Polsce Ludowej, Cz. III, s. 29; - AIPN BU 0236/34/7, k. 59.
Wiceprzewodniczący CK Warszawa SD 26-02-1971 10-02-1973 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 300.
Przewodniczący CK Warszawa SD 11-02-1973 26-02-1976 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 300.