Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Antoni
Nazwisko: Punda
Miejsce urodzenia: KODENIEC
Data urodzenia: 20-12-1910
Imię ojca: Szymon
Imię matki: Danuta
Znany/a też jako:
Józef Stawilski

Dodatkowe informacje:

Według pisma Antoniego Pundy do komisji powołanej przez ministra spraw wewnętrznych z prośbą o zaliczenie do wojskowej wysługi lat działalności w KZMP: „1-go marca 1933 r. wraz z tow. Mazurkiem z polecenia KC KPP likwidujemy pomyślnie prowokatora z Warszawy, który był czł. Egzekutywy Kom. Okręg. KPP – Warszawa – Podmiejska i sekretarzem KD KPP Grójec, a który to miał na sumieniu jak wówczas ustalono 9 okręgowców i obwodowców, których wydał policji (…) W kwietniu 1933 r. celem zatarcia śladów zabójstwa prowokatora przed policją przeniesiono mnie w charakterze sekretarza Kom. Okręg. KZMZB – w Brześciu n/Bugiem (…) 7.VIII.1933 r. zostaję aresztowany dzięki prowokacji” (IPN BU 0194/1425, t. 2, k. 18-20). Wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie z maja 1934 za powyższe skazany na 5 lat więzienia, jednak na mocy amnestii zwolniony z odbywania kary z dniem 1.06.1936. W okresie od 1.09.1953 do 31.08.1955 Szkoła Partyjna przy KC PZPR. Od 25.01.1957 do 13.10.1962 zastępca dyrektora Biura Ochrony Rządu MSW.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KBW WARSZAWA ZARZĄD POLITYCZNO-WYCHOWAWCZY, ODDZIAŁ ORGANIZACYJNY SZEF - 12-06-1945
IPN BU 0194/1425 t. 1-2, IPN BU 230/16 11377/V, 1332/16 akta osobowe
KBW WARSZAWA ZARZĄD POLITYCZNO-WYCHOWAWCZY SZEF - 01-08-1945
KBW WARSZAWA ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 25-10-1946
ZI KBW WARSZAWA SZEF - 15-02-1947
WUBP OLSZTYN SZEF - 11-07-1949
WUBP ZIELONA GÓRA SZEF - 01-06-1950
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI - 12-12-1950
WUBP KATOWICE SZEF - 01-03-1951
MBP WARSZAWA INSPEKTORAT MINISTRA STARSZY INSPEKTOR - 01-12-1951
OS KdsBP WARSZAWA KOMENDANT - 01-09-1955
WSPKAK KdsBP WARSZAWA DYREKTOR płk 01-09-1955 24-01-1957