Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 18-12-2024 10:05

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Waldemar
Nazwisko: Czarnecki
Miejsce urodzenia: DZIERŻONIÓW
Data urodzenia: 03-08-1953
Imię ojca: Edmund
Imię matki: Leokadia
Dodatkowe informacje:

S. Czarnecki przysłał pismo uzupełniające informacje zawarte w materiałach archiwalnych, z których wynika m.in., że po utworzeniu MKZ i rejestracji NSZZ "Solidarność" był członkiem komisji oddziałowej narzędziowni w "Unitra-Biazet" i z upoważnienia Komisji Zakładowej odpowiadał za kontakty z Kościołami, instytucjami i ludnością w sprawach niesienia pomocy w ramach akcji "Zima" prowadzonej przez NSZZ "Solidarność" Region Białystok.
Podczas akcji strajkowych z ramienia KZ "Solidarność" w "Biazecie" był delegowany do utrzymywania kontaktów z MKS NSZZ "Solidarność" Region Białystok. Po wprowadzeniu stanu wojennego w zakładzie pracy rozprowadzał ukazującą się prasę podziemną. Na swoim wydziale zbierał środki pieniężne, które przekazywano rodzinom internowanym. W grudniu 1981 został wezwany do KWMO w Białymstoku - próbowano go tam zastraszyć i zmusić do podpisania tzw. aktu lojalności (odmówił). W okresie 05.11.1982-02.02.1983 przebywał na ćwiczeniach rezerwy wojskowej w J.W. 1013 Budowo koło Złocieńca, gdzie poddawany był inwigilacji.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne Teczka "Gotowość" zawiera materiały dotyczące przygotowań KWMO w Białymstoku do wprowadzenia stanu wojennego. W aktach znajduje się protokół brakowania akt z 10.02.1983, którego załącznik stanowi "Wykaz nie zatwierdzonych wniosków o internowanie osób na wypadek poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego", w którym figuruje S. Czarnecki. Przedmiotowy wniosek dotyczący S. Czarneckiego został zniszczony ww. protokołem brakowania akt. IPN Bi 047/2227 (212/1)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Rejestrowany do SOS "Jowisz" jako organizator przerwy w pracy w dn. 03.10.1980 w Białostockich Zakładach Podzespołów Telewizyjnych "Unitra-Biazet" w Białymstoku. Nastrój niezadowolenia powstał na tle płacowym i socjalnym. Załoga sformułowała listę postulatów domagając się głównie podwyżek płac, zmian organizacyjnych oraz poprawy warunków socjalno-bytowych. Dn. 03.10.1980 Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność” w "Biazecie" zorganizował przerwę w pracy o charakterze strajku okupacyjnego. Strajk był organizowany pod hasłami m.in. pełnej swobody organizowania się NSZZ "Solidarność”, nieograniczonej możliwości korzystania ze środków masowego przekazu przez ww. związek oraz przyśpieszenia realizacji postulatów płacowych przez administrację państwową. S. Czarnecki brał udział w opracowaniu specjalnego komunikatu informującego o przystąpieniu do strajku i agitował do podjęcia strajku. IPN Bi 012/264 (2288/II)
Akta operacyjne Akta zawierają m.in "Wykaz osób do internowania po zweryfikowaniu w dniu 06.02.1981", w którym figuruje S. Czarnecki. IPN Bi 0037/54
.