Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 21-11-2022 08:48

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Jan
Nazwisko: Bądek
Miejsce urodzenia: VILLEDE-BAR-SUZ-AUBE
Data urodzenia: 01-04-1927
Imię ojca: Leopold
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

W okresie od września 1947 do listopada 1947 XIII kurs Wojewódzkiej Szkoły Partyjnej PPR. W maju 1949 w lasach Jaworzyny Krynickiej wspólnie z oddziałem KBW brał udział w zasadzce w wyniku, której został zabity członek oddziału "Żandarmerii" Mieczysław Rembiarz ps. "Orlik". W lipcu 1949 uczestniczył w akcji zorganizowanej wspólnie z MO i jednostkami KBW w wyniku, której otoczono w Kunowie k/Nowego Sącza stodołę, w której przebywało czterech członków oddziału "Żandarmerii". Trzech z nich podczas walki zostało zabitych (IPN Kr 0154/23, k. 80-81). Od 13.09.1965 do 7.12.1965 kurs doskonalenia kadry kierowniczej Służby Bezpieczeństwa w CW MSW w Legionowie. Od 7.01.1974 do 22.02.1974 kursu zastępców komendantów powiatowych ds. Służby Bezpieczeństwa w Ośrodku Doskonalenia Kadr Kierowniczych MSW w Łodzi.
W dniu 30.05.1985 zarejestrowany przez Wydział „B” WUSW w Krakowie jako kontakt operacyjny, 17.09.1985 zmieniono kategorię na tajnego współpracownika o pseudonimie „W-201”. Następnie przekazany do WUSW w Nowym Sączu, gdzie 24.01.1986 przerejestrowany do numeru NS-14027 jako tajny współpracownik o pseudonimie "Jan" na kontakt Sekcji "B" Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego. Współpracę zakończono 10.12.1989 a materiały złożono w archiwum Wydziału "C" w Nowym Sączu 28.12.1989 pod sygn. NS 4460/I (IPN Kr 0032/3037 t. 1-2, IPN Kr 00142/1 k. 218, IPN Kr 086/1 k. 407, IPN BU 2911/1 k. 485, IPN BU 2912/1 k. 403).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP NOWY SĄCZ REFERAT III MŁODSZY REFERENT - 08-03-1948
IPN Kr 0154/23, IPN Kr 0171/1 k. 42, IPN Kr 436/5 k. 15 23/SB, -, - akta osobowe i karta
PUBP NOWY SĄCZ PLACÓWKA W KRYNICY MŁODSZY REFERENT - 01-08-1948
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III, SEKCJA III REFERENT - 01-07-1950
KOS MBP GDAŃSK BRAK DANYCH SŁUCHACZ - 15-09-1951
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 31-07-1952
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III, SEKCJA III STARSZY REFERENT - 01-08-1952
PUBP LIMANOWA SZEF - 15-05-1954
WUdsBP KRAKÓW DELEGATURA W LIMANOWEJ KIEROWNIK - 01-04-1955
DSSO KdsBP GDAŃSK BRAK DANYCH SŁUCHACZ - 01-09-1956
KW MO KRAKÓW DO DYSPOZYCJI - 16-12-1956
KP MO SUCHA ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-01-1957
KP MO ŻYWIEC ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-04-1960
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ PASZPORTÓW I DOWODÓW OSOBISTYCH ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-11-1971
KW MO KRAKÓW DO DYSPOZYCJI I ZASTĘPCY KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 16-02-1973
KP MO MYŚLENICE I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 16-04-1973
KW MO NOWY SĄCZ DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 01-06-1975
KW MO NOWY SĄCZ WYDZIAŁ PASZPORTÓW NACZELNIK płk 01-06-1975 30-09-1978
.