Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef Kazimierz
Nazwisko: Wojciechowski
Miejsce urodzenia: Białogard
Data urodzenia: 17-01-1947
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Teresa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Józef Wojciechowski w dn. 12.06.1978 został zarejestrowany przez Oddział „X” Zarządu II Sztabu Generalnego WP jako kandydat na agenta (sprawa o nr. PO-X/0093/78). J. Wojciechowskim zainteresowano się ze względu na kontakty z obcokrajowcami – głównie Szwedami. Prowadził w Mielnie bar „Opty” w okresie letnim. „Zamierzano wykorzystać ten element do celów operacyjnych. Jednak ze względu na charakter kandydata oraz jego przedsiębiorczość, nie wydało się celowym wchodzenie w interesy. Można było podjąć ewentualnie na zasadzie luźnych kontaktów”. Z uwagi na powyższe 28.11.1979 zawnioskowano o rezygnację z rozpracowywania ww., a materiały przekazano do archiwum. IPN BU 2602/13326 (5581).
W 1978 roku Józef Wojciechowski odmówił powrotu do kraju z wyjazdu czasowego do Anglii. Następnie otrzymał zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych o numerze ZU-78/484/Eagd/83. Wpis na podstawie materiałów ewidencyjnych, brak bliższych informacji na temat charakteru i czasu zastrzeżenia. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
.