Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Zdzisław
Nazwisko: Sarewicz
Nazwisko rodowe: Skwarek
Miejsce urodzenia: JORDANÓW
Data urodzenia: 01-06-1930
Imię ojca: Feliks
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:

W okresie od 1.09.1956 do 10.11.1956 roczny kurs Departamentu I KdsBP, kurs został rozwiązany w listopadzie 1956 a ww. zwolniony ze służby. Od października 1962 do kwietnia 1963 kurs w zakresie prowadzenia niektórych czynności dochodzeniowych. Od listopada 1962 do października 1963 przeszkolenie z zakresu Szkoły Oficerskiej Służby Bezpieczeństwa. Od 20.08.1969 do 1.11.1970 oddelegowany do Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie (19.09.1969-16.09.1970 na stanowisko pomocnika doradcy politycznego, następnie od 15.02.1970 zastępcy szefa delegacji).
W 1975 pełnił stanowisko zastępcy wojewódzkiego pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych do spraw organizacji jednostek MO i SB województwa rzeszowskiego. W 1976 otrzymał nagrodę I stopnia (zespołową) w dziedzinie form i metod działania MO i SB za wybitne osiągnięcia w pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa (IPN BU 003088/268, t. 1, k. 116).
Rozkazem nr 11/DK/82 z dnia 29.03.1982 otrzymał nagrodę za zaangażowanie w procesie prowadzonego rozpracowania i działań operacyjnych, które umożliwiły udokumentowanie, aresztowanie i skazanie na 25 lat pozbawienia wolności Bogdana Walewskiego za współpracę z wywiadem USA (IPN BU 003088/268, t. 1, k. 126).
Z pisma z maja 1990 wynika, iż podczas służby na etacie niejawnym pełnił stanowisko kierownika Grupy "Wisła" w Moskwie (IPN BU 003088/268, t. 2., k. 4 ).
Delegowany służbowo: od 19.05.1971 do 22.05.1971, od 25.05.1977 do 27.05.1977, od 6.06.1977 do 10.06.1977 oraz od 19.09.1984 do 21.09.1984 do Bułgarii; od 22.08.1972 do 26.08.1972 oraz od 21.01.1985 do 24.01.1985 do ZSRR; od 17.11.1975 do 21.11.1975 do Jugosławii; od 20.12.1980 do 26.12.1980 do Mongolii; od 13.11.1984 do 17.11.1984 do Węgier; od 22.06.1988 do 26.06.1988 NRD.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
CW KdsBP LEGIONOWO KURS NR 1 SŁUCHACZ chor. 01-09-1956 10-11-1956
IPN BU 003088/268 t. 1-2 627/176 akta osobowe
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII OFICER OPERACYJNY - 08-09-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-08-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ V INSPEKTOR - 01-07-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ I INSPEKTOR - 01-02-1968
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ I STARSZY INSPEKTOR - 01-01-1969
Z II SG WP WARSZAWA JEDNOSTKA WOJSKOWA NR 2000 ODDELEGOWANY - 20-08-1969
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VII ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-04-1971
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VII P.O NACZELNIKA - 10-08-1971
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX NACZELNIK - 15-11-1971
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IV NACZELNIK - 01-08-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 15-07-1974
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I DYREKTOR - 26-09-1983
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II DYREKTOR - 20-10-1988
MSW WARSZAWA BRAK SZEF SŁUŻBY WYWIADU I KONTRWYWIADU - 01-11-1989
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II SZEF SŁUŻBY (ETAT NIEJAWNY) gen. bryg. 04-06-1990 31-07-1990