Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Pakuła
Miejsce urodzenia: Pomyków
Data urodzenia: 18-03-1933
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Weronika
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne PUBP w Radzyniu Podlaskim oraz Wydziału Informacji 21 Dywizji Piechoty. Józef Pakuła został skierowany przez Okręgowy Sąd w Lublinie do Zakładu Poprawczego w Świdnicy za wrogie wypowiedzi w stosunku do Polski Ludowej i ZSRR. Ww. przebywając z Zakładzie Poprawczym jednocześnie uczęszczał do Szkoły Ogólnokształcącej im. Jana Kasprowicza, gdzie związał się z nielegalną grupą młodzieży, która była kontrolowana operacyjnie przez PUBP w Radzyniu podlaskim. Józef Pakuła został zarejestrowany pod nr. 48/50. Materiały 4.12.1971 złożono w archiwum Wydziału „C” KW MO w Lublinie pod sygnaturą 5036/II. IPN Lu 019/445 (5036/II).
Akta operacyjne PUBP Świdnica/ Wydział III WUBP Wrocław dot. Józefa Pakuły. Ww. wówczas członek ZMP, uczeń X klasy ogólnokształcącej w Lublinie został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa za rozpowszechnianie „wrogiej propagandy” wojennej i pobicie kolegi. Po krótkim pobycie w więzieniu na Zamku w Lublinie i skazaniu go wyrokiem przez Sąd Okręgowy na czas nieograniczony pozbawienia wolności w Domu Poprawczym. W dniu 31.03.1950 roku został przywieziony do Zakładu Poprawczego w Świdnicy, jako wychowanek początkowo uczęszczał do pracy w majątku Domu Poprawczego, a następnie rozpoczął naukę uczęszczając do Gimnazjum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Ww. po ucieczce z Domu Poprawczego Stanisława Bąka utrzymywał z nim dalszy kontakt listowny, pisząc do niego listy by się nie dał ująć władzom i by zachował wszelką ostrożność. Józef Pakuła był aktywnym członkiem konspiracyjnej młodzieżowej organizacji „Młodzieżowy Ruch Oporu”, ww. był współzałożycielem szyfru organizacyjnego, który miał służyć do kontaktowania się ze Stanisławem Bąkiem. Ww. do organizacji zwerbował Henryka Michałowskiego do którego przychodziła wszelka korespondencja. Ww. podczas śledztwa nie przyznawał się do przynależności i działalności w konspiracyjnej organizacji pod nazwą „Młodzieżowy Ruch Oporu”. IPN Wr 024/1379 t. 1-2 (23148/II).
Opracowanie historyczne (faktologia) wykonane w Wydz. "C" KW MO we Wrocławiu w latach 1978-1979 dot. młodzieżowej organizacji "Orlęta" (przemianowanej na Młodzieżowy Ruch Oporu), działającej w Świdnicy w okresie od września 1950 do listopada 1950, dowódcą organizacji był Kazimierz Gretner. Józef Pakuła wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie z 1949 roku z art. 22 MMK został skazany na umieszczenie w Zakładzie Poprawczym w Świdnicy na czas nieograniczony za „wrogie wystąpienie i pobicie”. Józef Pakuła od września 1950 roku był członkiem ww. organizacji działającej na terenie Zakładu Poprawczego w Świdnicy, mającej na celu zorganizowanie zbiorowej ucieczki z zakładu, a następnie zdobycie broni i dokonywanie napadów „terrorystyczno-rabunkowych”. Ww. opracował szyfry do porozumiewania się członków organizacji. Został aresztowany przez PUBP w Świdnicy 28.11.1950 roku. W dniu 17.01.1951 roku skierowany ponownie do Zakładu Poprawczego. IPN Wr 049/297 (F-286).
.